Eiropas Parlaments atbalsta mazo kodolstaciju aktīvu būvniecību Eiropā

Mazo kodolreaktoru (SMR), kas nākamo divdesmit gadu laikā varētu aizstāt daudzus “netīros” enerģijas avotus – galvenokārt, ogļu stacijas, būvniecība guvusi arī Eiropas Parlamenta (EP) atbalstu. Tas nozīmē, ka šo tehnoloģiju ieviešanai tiks sniegts ne tikai politisks, bet arī finansiāls atbalsts.

 

Pirmais balsojums par kodolu

12. decembra EP balsojumā iniciatīvas ziņojums par SMR attīstību Eiropā guva 409 deputātu atbalstu, pret balsojot 173 deputātiem un 31 atturoties. Šis bija pirmais balsojums EP vēsturē, kur deputāti tika aicināti atbalstīt vai noraidīt iniciatīvu, kas pilnībā veltīta kodolenerģētikas attīstības jautājumiem ES enerģētikas nākotnē.

 

Ne tikai elektrība, bet arī siltums

Tiek uzskatīts, ka daudzi deputāti balsoja par SMR, jo to mazais izmērs un citas priekšrocības ir ļoti pievilcīgas tieši Eiropai. SMR var izmantot vairākiem mērķiem, tostarp rūpniecības, pilsētu un militāro objektu energoapgādei. Turklāt, atšķirībā no lielajiem kodolreaktoriem, SMR derēs, lai ražotu ne tikai elektrību, bet arī siltumu.

 

Drošāki, un var ražot sērijveidā

SMR ir piemēroti ne tikai enerģētikā – tos var izmantot arī konkurētspējīgai un ilgtspējīgai ūdens atsāļošanai vai “zaļā” ūdeņraža un “zaļo” degvielu ražošanai. Šie reaktori ir potenciāli drošāki nekā to lielie “sugas brāļi”, kā arī elastīgāki elektrības ražošanā. Tie to var ražot sērijveidā, kas būtu ne tikai lētāks, bet arī daudz ātrāks izbūves risinājums. Paredzams, ka SMR, kuru uzstādītā jauda variēs no 10 līdz 300 megavatiem, tiks uzstādīti vairākās ES valstīs jau nākamās desmitgades sākumā. Starp šīm valstīm varētu būt arī Igaunija un Latvija, kas izrādījušas aktīvu interesi par SMR tehnoloģijām un šāda veida kodolstaciju būves iespējām mūsu reģionā.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

 

Atpakaļ