GASO vadītāja: Gāzes rēķini nedaudz pieaugs, bet liks efektīvāk izmantot pieslēgumus

 

 

No “Latvijas Gāzes” nodalītā dabasgāzes sadales uzņēmuma, akciju sabiedrības “Gaso”, iecerētie dabasgāzes sadales tarifi nedaudz palielinās rēķinu mājsaimniecībām, un noteikti būs arī  neapmierinātība un iebildumi no kādiem uzņēmumiem, bet tarifu mērķis ir efektīvāka gāzes infrastruktūras un pieslēgumu izmantošana, intervijā Latvijas Radio atzina GASO valdes priekšsēdētāja Ilze Pētersone-Godmane.

Viņa skaidroja, ka atšķirībā no pašreizējā tarifa, kas paredzēja sadales maksu atkarībā no patērētā gāzes daudzuma, regulatoram iesniegtais tarifs paredz fiksēto maksājumu par gāzes pieslēguma jaudu un maksājumu atkarībā no patēriņa.

Maksājums, kas atkarīgs no patērētā daudzuma, samazināsies aptuveni 95% lietotāju par 18% līdz 46%.

Savukārt fiksētais maksājums lielai daļai mājsaimniecību nedaudz pieaugs, jo paredzēta fiksēta maksa 1,77 eiro mēnesī, kura būs jāmaksā arī tiem, kas gāzi nepatērē, bet kuriem ir pieslēgums. Šādu klientu ir aptuveni 20 000, stāstīja Ilze Pētersone-Godmane. 

Iespējams, šie klienti no gāzes atteiksies pavisam, kas nemaz nav slikti, jo tad būs precīzāk redzams reālo patērētāju skaits, norādīja GASO vadītāja.

Lielai daļai mājsaimniecību, kuras gāzi lieto vien ēdiena gatavošanai un kurām pieslēguma slodze ir līdz sešiem kubikmetriem stundā, arī paredzēta fiksēta maksa 1,77 eiro mēnesī, un rēķins varētu nedaudz pieaugt, stāstīja Ilze Pētersone-Godmane.  

Slodzei no sešiem līdz desmit kubikmetriem stundā fiksētais maksājums būs 6,63 eiro mēnesī, no desmit līdz 16 kubikmetriem stundā fiksētais maksājums būs 10,60 eiro mēnesī. Lielākajiem no mājsaimniecību dabasgāzes patērētājiem, kuriem uzstādītā atļautā slodze ir lielāka par 16 kubikmetriem stundā, un rūpnieciskajiem klientiem fiksētais maksājums tiks rēķināts par katru atļautās slodzes vienību.

Savukārt mājsaimniecībām, kas patērē gāzi arī apkurei, samazinātais maksājums par patērētajiem kubikmetriem varētu kompensēt fiksēti ikmēneša maksu un kopumā lielākai daļai nemainīsies vai samazināsies, norādīja GASO vadītāja.   

Lielajiem komercklientiem maksa būs atkarīga no pieslēguma jaudas un, jo vienmērīgāk un regulārāk gāze būs patērēta, jo efektīvāk būs izmantots pieslēgums un maksājums samazināsies.

Daļai uzņēmumu gan rēķins pieaugs, bet lielāko ražotāju grupā samazinājums un pieaugums būs “50 uz 50”, un paredzams, ka daļa uzņēmumu varētu pārskatīt pieslēgumu jaudas. 

Ilze Pētersone-Godmane atzina, ka “noteikti būs skaļāki neapmierinātie”, bet ir arī uzņēmumi, kas pieslēgumus izmanto efektīvi, un tiem izmaksas samazināsies. Savukārt atbrīvot mājsaimniecības no maksājuma par infrastruktūru un pārlikt to uz ražošanu nebūtu pareizi, jo tas ietekmētu uzņēmumu konkurētspēju un rezultātā “mēs to galaproduktu cenā saņemtu dubultā”.  

Sabiedrisko pakalpojumu regulēšanas komisijas (SPRK) trešdien rīko uzklausīšanas sanāksmi par GASO iesniegto dabasgāzes sadales sistēmas pakalpojuma tarifu projektu.

 

Autori: lsm.lv ziņu redakcija

Atpakaļ
v8