19 ES kompānijas kopā iegādāsies iespaidīgu dabasgāzes apjomu

Šobrīd, kad gāzes iepirkumi atsevišķām Eiropas kompānijām var būt sarežģīti un grūti noslēdzami, gāzes tirgus novitāte – vienots iepirkums vairākiem klientiem no dažādām Eiropas Savienības (ES) dalībvalstīm, palīdz šo problēmu risināšanā.

 

Kopīgs iepirkums ar piecu gadu termiņu

19 ES uzņēmumi šī gada sākumā iesniedza piedāvājumus par gandrīz 34 miljardu kubikmetru (BCM) dabasgāzes iepirkumu jaunā kopīgā iepirkuma konkursā, kura mērķis ir noslēgt ilgtermiņa piegādes darījumus.  Tas nozīmē, ka kopīgo gāzes iepirkuma shēmas izmantotāji ES varēs pretendēt uz ilgtermiņa gāzes piegādes līgumiem ar maksimālo laiku līdz pieciem gadiem. Šogad noslēgto piegādes līgumu gala termiņš būs 2029.g. oktobris.

 

Enerģijas krīzes atskaņas

ES ieviesa kopīgu gāzes iepirkšanas mehānismu ar nosaukumu AggregateEU enerģētikas krīzes laikā 2022. gadā, kad tā zaudēja gandrīz visas tradicionālās gāzes piegādes no austrumiem, kā rezultātā gāzes cenas strauji pieauga. Jaunais mehānisms kalpo kā komunikācijas platforma jeb agregators, taču pēc tam katram uzņēmumam savu darījumu ir jāslēdz atsevišķi. Pērn ES, ar AggregateEU platformas starpniecību, tika rīkoti četri īstermiņa gāzes iepirkumi, un caur tiem tika apmierināts pieprasījums pēc 42 BCM dabasgāzes vienlaikus vairākās dalībvalstīs.

 

LNG un cauruļvadi – gandrīz 50 uz 50

Šobrīd ES dabasgāzes patēriņš ir gandrīz proporcionāli sadalīts starp sašķidrināto gāzi (LNG) un cauruļvadu gāzi, ko atspoguļo arī jaunais, 2024.gada kopīgais gāzes iepirkums. Tā ietvaros, vairāk nekā 15,3 BCM gāzes jāpiegādā LNG veidā, savukārt vairāk nekā 18,3 BCM – cauruļvadu gāzes veidā. Informācijas avotos ziņu par to, vai kāda no Baltijas valstu kompānijām piedalījusies šī gada gāzes iepirkumā, nav. Taču zīmīgi, ka 34 BCM ir patiešām iespaidīgs gāzes apjoms, kas līdzvērtīgi Latvijas dabasgāzes patēriņam vairāk nekā 30 gadu periodā!

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ