CNG - saspiestā dabasgāze

Alternatīva ar daudzām priekšrocībām

Transportam ir jākļūst videi draudzīgākam. Gan privātajiem uzņēmumiem, gan sabiedrisko pakalpojumu sniedzējiem ir jādomā par to, kā samazināt savu autoparku videi kaitīgos izmešus. Veicot izvēli, uzņēmējiem ļoti būtiska ir ekonomija. Ar CNG autoparku iespējams samazināt gan izmešus, gan izmaksas. CNG ir universāla auto degviela, kuru var izmantot visa veida transportlīdzekļos – sākot no mazlitrāžas vieglajiem auto un beidzot ar smago autotransportu un autobusiem. Šobrīd Latvijā darbojas divas publiskās CNG uzpildes stacijas – Jēkabpilī un Rīgā. Saskaņā ar ES likumdošanas prasībām 2025. gadā CNG uzpildes stacijām uz lielajām maģistrālēm jāatrodas ik pēc 150 km, kas nozīmē, ka Latvijā nepieciešams uzbūvēt šādas stacijas vismaz lielākajās pilsētās, kurās pieejama dabasgāze.

Kas ir CNG?

CNG (compressed natural gas) ir saspiesta dabasgāze. No dabasgāzes, ko sadedzinām apkures katlā vai gāzes plītī, CNG atšķiras vien ar to, ka pirms izmantošanas – uzpildīšanas auto – tā tiek saspiesta līdz 1% no sākotnējā tilpuma un uzglabāta ļoti augsta spiedienā: 200-230 bāri. Rezultātā visai liels dabasgāzes apjoms aizņem krietni mazāku tilpumu.

CNG ir videi draudzīga

Vidēji ar CNG darbināmas automašīnas nodrošina oglekļa dioksīda (CO2) izmešu samazinājumu par 25-30%, slāpekļa dioksīda izmešu samazinājumu par 90% un cieto daļiņu (putekļu) izmešu samazinājumu par 98% salīdzinājumā ar benzīna vai dīzeļa dzinējiem.

Tīrs gaiss pilsētā

Īpaši pašvaldību uzņēmumiem, pakalpojumu sniedzējiem, piemēram, atkritumu apsaimniekotājiem vai komunālo pakalpojumu uzņēmumiem, ar CNG automašīnām aprīkots autoparks sniedz svarīgas priekšrocības.

CNG ir izdevīga

A/S “Gaso” ir lielākais CNG autoparks Latvijā. No pieredzes varam teikt, ka vidēji, braucot ar CNG darbināmu auto, degvielas patēriņš ir par 39% mazāks nekā ar benzīna auto un par 38% mazāks nekā ar dīzeļauto.

CNG mašīnas ir drošas

Braukt ar CNG ir tikpat droši kā ar jebkuru citu automašīnu. Gāzes tvertnes ir stabilākā automašīnas sastāvdaļa. Tā kā CNG noplūdes gadījumā dabasgāze, kas ir vieglāka par gaisu, ātri izklīst, neveidojas sprādzienbīstama koncentrācija.

No mazjaudas pasažieru līdz pat smagajām kravas mašīnām

CNG automašīnas ir pieejamas dažādam pielietojumam un mērķiem. Mazjaudas automašīna uzkopšanas servisam, transportieris amatniekiem, smagās kravas mašīnas loģistikas uzņēmumiem, bet varbūt pasažieru pārvadājumi - taksometra pakalpojumiem ērtas mašīnas un sabiedriskajiem pārvadājumiem autobusi. Tas viss ir pieejams.

CNG uzpilde: ātri, droši, ērti

CNG auto uzpildīšana aizņem ļoti īsu laiku. Vidēji publiskā uzpildes stacijā vieglais auto var tikt pilnībā uzpildīts ar saspiesto dabasgāzi apmēram 5 minūšu laikā.

Konsultācijas

AS „Gaso” piedāvā bezmaksas speciālistu konsultācijas par dabasgāzes sadales tīklu pieejamību un iespēju pieslēgt CNG uzpildes iekārtas, kā arī palīdzēt izvēlēties atbilstošu CNG uzpildes stacijas tehnisko aprīkojumu.

Sertificēti speciālisti var veikt uzpildes staciju uzturēšanu un apkopi.

Kontakti: arturs.pencis@gaso.lv


 

v8