Vide un paradumi

Energoefektivitāte kā domāšanas veids

Pētījumi un pieredze rāda, ka var sasniegt enerģijas ietaupījumu līdz pat 20%, mainot tikai ikdienas enerģijas lietošanas paradumus. Ikviens patērētāja pieņemtais lēmums ietekmē apkārtējo vidi. Jo lielāks cilvēku skaits ievēros šos mazos ieteikumus, kā ietaupīt līdzekļus un energoresursus, jo mazāka būs ietekme uz apkārtējo vidi. Enerģijas taupīšanas paradumi var tikt izkopti visās ikdienas dzīves sfērās. Visvienkāršākie pasākumi ir: televizora izslēgšana, gaismas izslēgšana, izejot ārā no telpas, iešana dušā, nevis vannā, mazāks gaļas patēriņš uzturā, videi nekaitīgāku transporta veidu un retāka avio lidojumu izvēle. Rūpīgi iepazīstieties ar citiem vides aizsardzības, naudas un enerģijas taupīšanas pasākumiem. Jo, ievērojot šos ieteikumus, var panākt lielus rezultātus!

IETAUPĪT VIENU KWh IR VIEGLĀK UN LĒTĀK NEKĀ TO SARAŽOT

Temperatūra

Pētījumos noskaidrots, ka, samazinot apkurināmās telpas temperatūru par 1° C, iespējams ietaupīt līdz 5% no nepieciešamās enerģijas patēriņa. Ievērojot optimālos temperatūras režīmus dažādās ēkas vietās, ir iespējams panākt ievērojamu enerģijas ietaupījumu, vienlaikus saglabājot uzturēšanās komfortu.

Ja jūti, ka ir vēss, tad no vides un finansiālā viedokļa izdevīgāk ir uzvilkt siltāku džemperi nekā uzgriezt augstāku temperatūru. Jo par katru papildu grādu rēķina pieaugums sastāda 6%. Lai ziemā telpās nodrošinātu pietiekamu vēdināšanu, nepieciešams 2 vai 3 reizes dienā plaši atvērt logus uz 5 līdz 10 minūtēm.

Lielus siltuma zudumus rada caurvējš. Enerģiju var ietaupīt, aizlīmējot spraugas ap loga rāmi vai ieliekot durvis, kas nelaiž cauri vēju.
Optimālās temperatūras:

  • Dzīvojamā istaba - 21 - 25°C
  • Guļamistaba - 18 - 22°C
  • Bērnu istaba - 21 - 25°C
  • Virtuve - 18°C
  • Vannas istaba - 23°C
  • Koridors, halle - 16°C
  • Noliktava - 12°C
  • Garāža - 8°C

Labākais līdzeklis katras telpas temperatūras ieregulēšanai ir radiatoru termostatiskie vārsti.

 

Izmantojiet automātiku – programmēšanu

Lai vēl efektīvāk un ekonomiskāk spētu izmantot dabasgāzes enerģiju, ir nepieciešams pielāgot apkures iekārtu savam dzīves stilam. Brīžos, kad apkurināmā dzīvesvieta tiek neapdzīvota, pazemini ar katla automātikas palīdzību apkurināmo telpu temperatūru par 2°-3°C. Gadījumos, kad apkures iekārtai optimāli būs jāstrādā vien vakara pusē, bet lielāko dienas daļu tā strādās ar pazeminātu temperatūras režīmu, iespējams ietaupīt dabasgāzes patēriņu par 7%-10%. Nav ieteicams pazemināt apkures temperatūru vienas diennakts ietvaros par vairāk nekā 3°C, jo var gadīties, ka, lai uzsildītu telpu līdz optimālai temperatūrai, ir nepieciešama vairāk enerģijas nekā iepriekš tika ietaupīta.

 

Karstā ūdens izmantošana

Enerģijai, kas nepieciešama karstā ūdens sagatavošanai, ir būtiska ietekme uz kopējo mājas enerģijas patēriņu. Karstā ūdens sagatavošanas temperatūra ir jānoregulē pēc iespējas zemāk, bet ne zemāk par 55°C, lai ūdens apgādes sistēmā neveidotos cilvēka veselībai kaitīgi un nevēlami mikroorganismi. Izvēloties mazgāties dušā, aizgriežot ūdens maisītāju, kad ūdens nav nepieciešams, ir iespējams ietaupīt ievērojamus enerģijas apjomus. Ja Tev ir trauku mazgājamā mašīna - nemazgā traukus ar rokām. Mūsdienīgas trauku mazgājamās mašīnas patērē mazāk ūdens un elektroenerģijas, un parasti tām ir ekoloģiskais mazgāšanas režīms, bet darbini to tikai tad, kad tā ir pilna!