Ēkas energoefektivitāte

Vislabāko efektu dod kompleksi risinājumi, taču tie prasa lielas investīcijas, tādēļ vispirms ir vērts izvērtēt, ko varam mainīt savos ikdienas paradumos, ieguldot minimālus finanšu līdzekļus.
Tūlītēju efektu var dot:

  • karstā ūdens ekonomija
  • telpu temperatūras režīma ieregulēšana

 

Siltuma zudumu ierobežojošie materiāli un risinājumi

Izolācijas materiāli

Dabīgie materiāli - aitas vilna, lini, kaņepju siltumizolācija,  ekovate. Priekšrocība - samazina veselības riskus un taupa resursus. Tie var uzsūkt un atkal atdot mitrumu līdz 30% apmērā no sava svara, nodrošinot līdzsvarotu mikroklimatu, turklāt šie materiāli kalpo ilgāk. Iestrādājot poliuretāna putas, tās kalpos vidēji 5-10 gadus, turpretim kaņepju siltumizolācija – vismaz 100 gadu.
Mākslīgie materiāli - stikla vai akmens vate, polistirols, poliuretāns. Priekšrocība – maksā lētāk nekā dabīgie.

Ventilācija

Ja ventilācijas iekārta tiek aprīkota ar siltuma rekuperācijas sistēmu, līdz 85% ventilācijas siltuma zudumu var tikt atkal izmantoti pienākošā gaisa apsildei.

Logi

Mūsdienīgi logi aiztur aukstumu gandrīz tikpat labi kā masīvas sienas.
Siltumvadāmības koeficients U (W/m2*K) norāda, cik daudz siltumenerģijas tiek zaudēts caur ārsienām, logiem vai jumtu. Jo mazāka vērtība, jo labāka siltumizolācija.

  • 5,5 - 5,8 - Vienkārši stiklotiem logiem
  • 1,1 – 1,3 - Logiem ar stikla paketi
  • > 0,5 - Logiem ar trīs stiklu paketi

 

Ieteikumi

  • Ar dabasgāzi kā siltuma avotu var nodrošināt telpu apkuri un karstā ūdens sagatavošanu privātmājās, dzīvokļos, birojos un jebkurās citās telpās.
  • Apkures sistēmai ir iespējams ieprogrammēt gan siltumapgādes režīmu atkarībā no diennakts stundas, gan atkarībā no nedēļas dienas un apkurināmās telpas. Apkures vadības pulti var uzstādīt virtuvē, viesistabā vai jebkurā citā ērtā vietā. Papildus ir iespējams izmantot attālināto vadību ar interneta starpniecību vai mobilās aplikācijās.
  • Efektīvākie ir kondensācijas tipa apkures katli, kuri papildus izmanto dūmgāzu izdalīto siltumu, kas citādi būtu zudis atmosfērā.
  • Lielisks papildinājums dabasgāzes apkures sistēmai ir saules kolektors, kas iegūst siltumenerģiju no saules.

 

Visefektīvākā apkures sistēma ir kondensācijas tipa apkures katls komplektā ar saules kolektoru un grīdas apsildi. Šāda apkures sistēma ļaus ievērojami ietaupīt dabasgāzes patēriņu un samazinās ikmēneša maksu.
Izvēloties apkures katla jaudu jāņem vērā apkurināmā platība, telpu izmantošanas veids un nepieciešamais karstā ūdens sagatavošanas daudzums, kā arī telpu piemērotība attiecīgam apkures katlam un klienta finanšu iespējas.