ASV realizēs unikālu ģeotermālo projektu, kas noderēs arī Eiropai

Pirmo reizi ASV vēsturē tiks realizēts pašvaldības ģeotermālais projekts, kas palīdzēs apsildīt un dzesēt kopumā 40 ēkas un būtiski samazinās klientu enerģijas rēķinus. Veiksmīgas norises gadījumā šis projekts būs īpaši interesants arī daudzām Eiropas valstīm, piemēram, Itālijai, Ungārijai un, iespējams, arī Baltijai.

 

Tiem, kas paši nevar atļauties

Pašvaldības ģeotermālais projekts Framingemā, Masačūsetsas štatā, vērsts uz tādiem klientiem, kuri paši par saviem līdzekļiem, visticamāk, nevarētu atļauties izmantot ģeotermālo enerģiju. Zemes siltums palīdzēs apsildīt un dzesēt sociāli apdraudētu cilvēku dzīvokļus, nelielas vienģimeņu mājas un vairākus mazos uzņēmumus. Viena dzīvokļa vai ēkas pieslēgšana sistēmai izmaksā ap 40 000 dolāru.

 

Alternatīva gan zaļajiem, gan fosilajiem

Lai gan ģeotermālās enerģijas sākotnējās izmaksas, konkrēti cauruļu iezemēšanai, ir augstas – ap 14,7 miljoniem dolāru visam projektam, ekspluatācijas izmaksas pēc tam ir mērenas. Un tas ļauj ilgtermiņā pašvaldību ģeotermālos risinājumus uzskatīt par labu alternatīvu gan dažāda veida zaļajiem, gan fosilajiem kurināmā veidiem.

 

Gāzes kompānija “virza progresu”

Projektu vada vietējais gāzes uzņēmums “Eversource”, kas enerģijas apritei izmantos cauruļu cilpu sistēmu simtiem metru zem zemes. Ziemā šķidrumu, kas cirkulē sistēmā, sasildīs zemes siltums, un pēc tam šī enerģija tiks pārnesta uz ēkām ar siltumsūkņu starpniecību. Vasarā lieko siltumu no ēkām novadīs atpakaļ pazemē, nodrošinot gaisa dzesēšanu. Elektrība tiks izmantota arī šķidruma pārvietošanai augšup un lejup pa kopējo ģeotermālo cauruli. Baltijas valstīs līdz šim ģeotermālie projekti nav realizēti, kā arī nav veikti plaša mēroga pētījumi par to realizācijas lietderīgumu nākotnē.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ