Beļģijā darbu sāk Eiropas lielākā bateriju tipa enerģijas krātuve

Eiropā ļoti asi jūtama liela apjoma no “zaļajiem” resursiem saražotās elektrības uzkrāšanas problēma, ko šobrīd veiksmīgi risina tikai dažas valstis. To skaitā ir Beļģija un tās province Valonija. 2022. gada decembrī tur darbu sākusi lielākā bateriju tipa enerģijas krātuve Eiropā. Krātuve ir zīmīga ar to, ka tā nodrošina stabilu tīkla darbību un enerģijas piegādes patērētājiem pat tad, ja elektrības ražošana īslaicīgi apsīkst. Savukārt krātuves baterijas tiek uzlādētas brīdī, kad elektrība – tajā skaitā no saules un vēja – tiek ražota vairāk nekā patērēta.

 


Eiropas līderis litija jonu krātuvēs

Kaut gan šobrīd 100 megavatstundu (MWh) jaudas Valonijas enerģijas krātuve ir lielākais šāda veida projekts kontinentālajā Eiropā, visai drīz tas vairs nebūs vienīgais. 2023. gada pirmajā pusē Beļģija plāno nodot ekspluatācijā vēl divas līdzīgas jaudas litija jonu enerģijas krātuves, tādējādi kļūstot par Eiropas līderi šāda veida enerģijas krātuvju jomā.

 

33 miljoni, bez subsīdijām

Valonijas enerģijas krātuves projektu izstrādi vadīja kompānija “Corsica Sole” sadarbībā ar “Yuso” un “InnoVent”, savukārt enerģijas uzglabāšanas risinājumu izstrādātājs “Tesla” glabātuvei piegādāja savas lieljaudas (MegaPack) enerģijas uzkrāšanas sistēmas ap 33 miljonu eiro vērtībā. Projekta izstrādātāji ir īpaši lepni par to, ka tā realizācija bijusi pilnībā komerciāla: projekta īstenošanai netika piesaistīti nedz Beļģijas, nedz Eiropas Savienības (ES) fondu līdzekļi.

 

Tic komerciālam izdevīgumam

Arī Beļģijas valdības pārstāvji uzsver, ka projekts ir nozīmīgs solis liela mēroga elektrības uzglabāšanas risinājumu attīstībā Eiropā, un fakts, ka tas realizēts bez “sabiedrības naudas”, ir īpaši svarīgs. “Corsica Sole” finansēja projektu kopā ar savu akcionāru “Mirova Energy Transition 5”, jo vēlējās praksē pierādīt, ka liela mēroga akumulatoru ieviešana Eiropā var būt ne tikai ekonomiski dzīvotspējīga, bet arī izdevīga. Baltijas valstīs un Latvijā arī tiek aktīvi strādāts pie lieljaudas enerģijas uzkrājēju projektu realizācijas, tomēr mūsu reģionā šie projekti, visticamāk, tiks realizēti ar valsts un ES fondu atbalstu, jo būs daļa no Baltijas valstu energosistēmu sihnronizācijas zonu maiņas, atvienojot trīs valstu energosistēmas no Krievijas-Baltkrievijas (BRELL) loka un savienojot ar kontinentālo Eiropu.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ