Beļģija nolemj līdz 2025. gadam slēgt visas savas atomelektrostacijas

Pērnā gada decembra beigās tika panākta principiāla politiska vienošanās, ka Beļģija līdz 2025. gadam slēgs visus septiņus savā teritorijā darbojošos atomelektrostaciju (AES) energoblokus, taču vienlaikus “neaizvērs durvis” jaunās paaudzes kodoltehnoloģijām. Daļēji zaudētās AES jaudas aizstās jaunas dabasgāzes stacijas.


Pirms slēgt, tikt skaidrībā ar drošību

Kaut arī reāli AES slēgšana varētu tikt uzsākta jau 2022. gada vasarā, galīgais lēmums par to ir gaidāms tikai martā, jo valdībai vēl nepieciešams saprast, vai Beļģijas energoapgādes drošību ir iespējams saglabāt pienācīgā līmenī, tik īsā laikā slēdzot visas AES. Beļģijā pašreiz darbojas divas AES – Doela ar četriem saspiestā ūdens tipa (PWR) energoblokiem un Tihange ar trim. Bez tam trim no septiņiem blokiem ekspluatācijas periods tika pagarināts no 2003. gadā noteiktajiem 40 līdz 50 gadiem.

 

Kompensēs ar dabasgāzi

Pagaidām jautājums par to, kā efektīvi aizstāt visas zaudētās AES jaudas, vēl ir atklāts. Taču vismaz daļēji tās paredzēts kompensēt ar divām lielas jaudas dabasgāzes stacijām, kuras varētu tikt izbūvētas nākamajos piecos gados. Katrā no tām paredzēts uzstādīt vairākus energoblokus, un šīs stacijas, visticamāk, atradīsies netālu no slēgtajām AES.

 

Labās ziņas kodolindustrijai

Vienlaikus ar apņemšanos slēgt lielās un strauji novecojošās AES Beļģijas valdība lēmusi par labu 100 miljonu eiro ieguldīšanai mazas jaudas moduļu reaktoru tehnoloģiju izpētē, kas ilgs četrus gadus. Šāda iniciatīva sasaucas arī ar vienas Baltijas valsts – Igaunijas – vēlmi līdz 2035.-2040. gadam izbūvēt savā teritorijā mazjaudas moduļu tipa reaktoru ar uzstādīto jaudu līdz 350 megavatiem. Lietuvai un Latvijai šādu plānu pagaidām nav.
 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ