Beļģijas “recepte” pret enerģijas cenu šoku – enerģijas kooperatīvi

Enerģijas kooperatīvi ir iedzīvotāju apvienības, kas pašas ražo elektrību, nevis iepērk to brīvajā tirgū. Tās daudzās Eiropas valstīs ir pazīstamas jau vairākus desmitus gadu, tomēr 2022. gada pirmajā pusē Beļģijā enerģijas kooperatīviem pienācis vēl neredzēts popularitātes pieauguma laiks.

 

Rēķina samazinājums līdz pat 50%

Tas notiek tāpēc, ka šajā valstī kopš 2022. gada sākuma vērojams visaugstākais enerģijas cenu kāpums Eiropas Savienībā (ES), bet enerģijas kooperatīvi saviem dalībniekiem ļauj ļoti būtiski – pat līdz 50% – samazināt elektrības rēķinus. Kopumā Beļģijā līdz šī gada sākumam darbojās vairāki desmiti enerģijas kooperatīvu ar vairākiem tūkstošiem dalībnieku, taču uz šī gada beigām sagaida enerģijas kooperatīvu dalībnieku skaita dubultošanos.

 

Elektrība – par pašizmaksu

Enerģijas kooperatīvu biedri kooperatīvam piederošajās saules un vēja elektrostacijās saražoto elektrību var iegādāties par pašizmaksu, tādējādi samazinot savu elektrības rēķinu, lai gan pārvades un sadales tīklu maksa tiek piemērota arī daļai kooperatīva ražotās elektrības. Vidēji Beļģijas enerģijas kooperatīvu biedriem ar elektrības patēriņu 2000 kWh gadā par to jāmaksā aptuveni 570 EUR gadā jeb 0,28 EUR centi par kWh, savukārt citiem patērētājiem gada elektrības izmaksas sasniedz un bieži pat pārsniedz 1000 EUR.

 

Grib pievienoties lielajiem

Īpaši izteikta ir Beļģijas iedzīvotāju vēlme pievienoties lieliem enerģijas kooperatīviem, tādiem kā 1991. gadā dibinātais “Ecopower”, kura vēja turbīnas un saules paneļi pagājušajā gadā saražoja 80 miljonus kilovatstundu (kWh) elektrības, ar ko pietika aptuveni 55 000 mājsaimniecību energoapgādei. Šī kooperatīva biedri var iegādāties ne vairāk kā 20 akcijas par 250 eiro (EUR) katru un saņemt dividendes, kas nepārsniedz 6% no peļņas, ko kooperatīvs gūst, pārdodot saražotās elektrības pārpalikumus.

Baltijas valstīs un arī Latvijā enerģijas kooperācijas kustība pagaidām nav guvusi lielu popularitāti, lai gan paredzams, ka, saglabājoties salīdzinoši augstām elektrības cenām ilgāku laiku, arī mūsu reģionā varētu tapt pirmie enerģijas kooperatīvi.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ