Briti plāno palielināt naftas un dabasgāzes ieguvi Ziemeļjūrā

Eiropa cenšas kļūt arvien “zaļāka” un krasi ierobežot ne tikai fosilās enerģijas izmantošanu, bet arī tās ieguvi. Tomēr efektīva enerģijas pāreja nav iedomājama bez naftas un dabasgāzes izmantošanas turpināšanas vēl vismaz divdesmit gadus. Līdz ar to britu enerģētikas politikas veidotāji 2021. gada pavasarī pieņēmuši lēmumu ierīkot vairākus jaunus naftas un dabasgāzes urbumus Ziemeļjūrā.

 

Nekaitēs “zaļināšanai” un pat veicinās to

Lielbritānijas valdības paziņojumā teikts, ka tuvākajos gados šīs valsts kontinentālajā šelfā Ziemeļjūrā paredzēts izveidot vismaz trīs jaunus naftas un dabasgāzes urbumus, kas jau saniknojis britu vides aktīvistus. Savukārt britu enerģētikas ministrijas komentārā uzsvērts, ka jaunās fosilo energoresursu ieguves licences ne tikai nekaitēs valsts enerģētikas “zaļināšanai” ilgtermiņā, bet – tieši pretēji – veicinās to. Jo jaunās pašmāju energoresursu atradnes palīdzēs rūpīgāk plānot un savlaicīgāk realizēt Lielbritānijas enerģijas pāreju 2030. gadu beigās un 2040. gados.

Pirms atteikties no fosilās enerģijas izmantošanas pilnībā, briti spers pirmo soli – daļēji atteiksies no tās importa, aizstājot radušos iztrūkumu ar pašmāju naftu un dabasgāzi.

 

Emisiju samazinājums – par 50% līdz 2030. gadam

Kaut gan briti vēlas paplašināt pašmāju naftas un dabasgāzes ieguvi, tie nākuši klajā arī ar ambiciozu videi un cilvēkam veselībai kaitīgo emisiju samazināšanas plānu. Tā enerģētikas nozares emisijas līdz 2025. gadam plānots samazināt par 10%, līdz 2027. gadam – par 25%, bet līdz 2030. gadam – par veseliem 50%. Paredzēts, ka šāda emisiju samazinājuma panākšanā britu valdība un enerģētikas kompānijas līdz 2030. gadam investēs apmēram 16 miljardus sterliņu mārciņu.

 

Naftu turpina iegūt arī Baltijā

Baltijas jūras baseinā naftas un dabasgāzes resursu ieguves potenciāls nav liels, tomēr tā izstrādes pārtraukšana tuvākajā laikā netiek plānota. Piemēram, vienas no lielākajām Baltijas jūras naftas atradnēm B8, kas atrodas apmēram 80 km no Polijas dienvidu piekrastes, izstrāde tika uzsākta pavisam nesen – 2016. gadā, un varētu turpināties vismaz 30 gadus.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ