Bulgārijas-Grieķijas dabasgāzes starpsavienojuma izbūve kavējas piegāžu novēlojuma dēļ

Bulgārijas-Grieķijas dabasgāzes starpsavienojuma (IGB) izbūvē kavējumi ir tik nopietni, ka jau šobrīd ir skaidrs – 2022. gada 1. jūlijā tas ekspluatācijā, visticamāk, nodots netiks. Taču IGB ir ļoti nozīmīgs Bulgārijai, jo tā pabeigšana pirmo reizi ļaus pārtraukt viena dabasgāzes piegādātāja monopolu šīs valsts tirgū.


Avots: icgb.eu


240 miljoni eiro

IGB būvniecību veic divas grieķu kompānijas: AVAX un “Corinth Pipework Industries”, kas saskaņā ar atsevišķiem līgumiem ir atbildīgas par starpsavienojuma cauruļu ražošanu un piegādi.     Tāpat IGB paredzēts savienot ar Trans Adriatic Pipeline, pa kuru no Grieķijas uz Itāliju tiek piegādāta Azerbaidžānā iegūtā dabasgāze.
Paredzams, ka IGB būvniecība kopumā izmaksās 240 miljonus eiro (EUR), kur kopā ar akcionāru pašu kapitāla finansējumu EUR 39 miljoni nāks no Eiropas strukturālajiem un investīciju fondiem, EUR 45 miljoni – no Eiropas Enerģētikas atveseļošanas programmas un EUR 110 miljoni – kā aizņēmums no Eiropas Investīciju bankas.

 

Jāmeklē alternatīvi piegādes maršruti

Bulgārija ir jau noslēgusi līgumu ar Azerbaidžānu par viena miljarda kubikmetru dabasgāzes importu gadā, kas ir aptuveni viena trešdaļa no šīs valsts kopējā dabasgāzes patēriņa, taču IGB būvniecības kavēšanās ir būtiski ietekmējusi līguma izpildi. Bulgargaz un Azerbaidžānas piegādātājiem nākas meklēt pagaidu alternatīvus dabasgāzes piegādes maršrutus.

 

Labas gribas žests

Azerbaidžānas partneri uzsver, ka no viņu puses šādu maršrutu meklējumi ir tikai labas gribas žests, jo noslēgtais līgums šādas darbības neparedz. Tāpat viņi neatsakās no dabasgāzes realizācijas par sākotnēji norunāto cenu, kas ir gandrīz divarpus reizes zemāka nekā pašreizējam dabasgāzes piegādātājam.
Arī Baltijā šogad noslēdzas būtisks dabasgāzes infrastruktūras projekts: Polijas un Lietuvas dabasgāzes starpsavienojuma GIPL izbūve, kas ļaus dažādot dabasgāzes piegādes trim valstīm un arī Somijai. 2021. gada 22. oktobrī ar tā dēvēto “zelta šuvi” tika savienoti jaunā gāzesvada pēdējie divi posmi, tomēr dabasgāze pa GIPL sāks plūst tikai 2022. gada vidū.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ
v8