Dzīvo ne tikai ērti un tīri, bet arī taupīgi!

Energoefektivitātes uzlabošanas padomi ikvienam gāzes lietotājam

Energoefektivitātes problēmas kļūst īpaši aktuālas laikā, kad visu energoresursu, tajā skaitā dabasgāzes, cenas būtiski pieaug. Tomēr energoefektivitāte nav tikai maciņa biezuma un personīgās labklājības, bet arī zaļās nākotnes jautājums. AS “Gaso” kā zaļi domājošs uzņēmums strādā pie tā, lai jau tuvākajā nākotnē pa dabasgāzes cauruļvadiem plūstu arī pašu mājās ražotā atjaunojamā gāze – biometāns.
Tomēr, lai cik zaļa nebūtu gāzapgāde, energoresursi ikvienam ir jālieto saprātīgi un taupīgi. Daži vienkārši padomi palīdzēs ikvienam dabasgāzes lietotājam jau tagad uzlabot savus enerģijas izmantošanas paradumus!  

 

Noregulē telpu temperatūru pareizi un ietaupi

Tiem, kas izmanto dabasgāzi ne tikai ēdiena pagatavošanai, bet arī dzīvokļa vai savrupmājas apkurei, noderēs daži padomi telpu temperatūras režīma noregulēšanai, kas palīdzēs ne tikai ietaupīt patērētos resursus, bet arī samazināt dabasgāzes rēķinus. Piemēram, samazinot iekštelpu temperatūru tikai par 1 grādu pēc Celsija (°C), iespējams ietaupīt līdz pat 5% enerģijas. Tāpēc mūsdienu dabasgāzes apkures sistēmu īpašniekiem var ieteikt sekot līdzi telpu temperatūrai, noregulējot to manuāli (pašrocīgi) vai izmantojot modernas tehnoloģijas – radiatoru termostatiskos vārstus.
Tajā pašā laikā ne vienmēr mazāk nozīmē lētāk: nav ieteicams vienas diennakts laikā pazemināt telpas temperatūru par vairāk nekā 3 °C , jo vēlāk, lai telpu uzsildītu līdz iepriekšējai temperatūrai, var tikt patērēts lielāks enerģijas daudzums nekā ietaupīts.

 

Siltāk vai vēsāk – izvēlies pats

Katram cilvēkam vai ģimenei komfortabla iekštelpu temperatūra var atšķirties, jo dažiem patīk uzturēties siltākā, bet citam tieši pretēji – vēsākā mājoklī. Taču pētījumi liecina, ka optimāla iekštelpu temperatūra aktīvai un jaunai ģimenei parasti ir 20-21 °C. Mazāk kustīgu vai vecāka gadagājuma cilvēku gadījumā optimāla būtu 22–23 °C.
Daudzi dod priekšroku siltākai vannas istabai un nedaudz vēsākai guļamistabai. Tajā pašā laikā virtuve var tikt papildus sildīta ēdiena pagatavošanas procesā, un tāpēc tai ir nepieciešama mazāka papildu apkure. Tomēr, cik silta vai vēsa ir mūsu dzīves vide, ir jāizvēlas mums pašiem – ņemot vērā gan iekštelpu komforta prasības, gan materiālās iespējas.

 

Karstais ūdens – lai ir ne tikai labi, bet arī droši

Arī karstā ūdens temperatūra ir tas, uz kā rēķina iespējams ietaupīt finanšu līdzekļus, vienlaikus neizjūtot diskomfortu ikdienas gaitās. Daudzi no mums vēlas sākt rīta cēlienu patīkami un atslābinoši – piemēram, ar siltu dušu. Tie, kuru mājās siltais ūdens tiek sagatavots ar dabasgāzes apkures sistēmu starpniecību, var paši izvēlēties, cik silta vai – tieši pretēji – vēsa šī rīta duša būs. Speciālisti iesaka samazināt karstā ūdens temperatūru tikai līdz 50 °C, jo pie zemākas temperatūras ūdens apgādes sistēmā var veidoties cilvēka veselībai kaitīgi un nevēlami mikroorganismi. Tajā pašā laikā viņi rekomendē karstā ūdens temperatūru nenoregulēt arī par augstu: lai tā pārsniegtu 60 °C.

 

Efektīva dabasgāze energoefektīvā mājoklī

Latvijas mainīgajos laikapstākļos un aukstajās ziemās liela nozīme ir ēku kopējai energoefektivitātei: tam, vai tās ir pietiekami siltinātas un vai nerodas lieli siltuma zudumi caur sienām, jumta konstrukcijām, logiem un durvīm. Vispārīgās ēku energoefektivitātes uzlabošanas pasākumi prasa būtiskas investīcijas, tāpēc liela nozīme ir saprast, vai ilgtermiņā tas dos vēlamo rezultātu. Ja lēmums par labu ēkas energoefektivitātes uzlabošanai ir pieņemts, nedrīkst aizmirst arī par apkures sistēmu efektivitātes uzlabošanu. Te ļoti labi palīdzēs mūsdienīgu un efektīvu gāzes katlu – īpaši kondensācijas tipa gāzes katlu – uzstādīšana, kas ļaus ietaupīt apkurei un karstā ūdens sagatavošanai patērēto enerģiju un tātad dos vēl papildu pienesumu ēkas kopējai energoefektivitātei.
Parasti, pieņemot, ka telpu griestu augstums ir 2,5 m, rēķina 1 kilovatu (kW) katla jaudas uz 1 apkurināmo kvadrātmetru. Tas nozīmē, ka mazai 40 m2 mājiņai pietiks ar 4 kW apkures jaudu, bet 200 m2 mājai, lai tajā būtu patīkami un silti, būs nepieciešama 20 kW apkures jauda. Savukārt, ja mājas energoefektivitāte ir uzlabota, patērētās apkures jaudas apjoms var būt par 25-30% mazāks.

 

Labs risinājums apkurei – dabasgāze kopā ar sauli

Ar dabasgāzi var nodrošināt telpu apkuri un silto ūdeni privātmājās, dzīvokļos, birojos un jebkurās citās telpās. Efektīvākie ir kondensācijas tipa apkures katli, kuri papildus izmanto dūmgāzu izdalīto siltumu, kas citādi tiktu zaudēts. Lielisks papildinājums dabasgāzes apkures sistēmai ir saules kolektors, kas iegūst siltumenerģiju no saules. Visefektīvākā apkures sistēma ir kondensācijas tipa apkures katls komplektā ar saules kolektoru un grīdas apsildi. Šāda apkures sistēma ļaus ievērojami ietaupīt dabasgāzes patēriņu, samazināt maksu par dabasgāzi, kā arī palielināt apkures sistēmas energoefektivitāti, iekļaujot tajā “zaļās” enerģijas avotu.
Der arī atcerēties, ka saules kolektori saražo siltumenerģiju ne tikai saulainā dienā saules starojuma tiešā ietekmē, bet arī mākoņainā laikā, kad saules starojums nonāk līdz zemei izkliedētā veidā. Tomēr saules kolektori, visticamāk, nespēs nodrošināt mājas vai dzīvokļa apsildei un karstā ūdens sagatavošanai nepieciešamo siltumenerģiju cauru gadu, tāpēc vislabāk ir to izmantot kā esošās apkures – konkrēti, dabasgāzes katla – atbalsta sistēmu.

 

Izvēlies modernu un ekonomisku dabasgāzes katlu

Ūdens tvaiku, kas rodas dabasgāzes un biometāna sadedzināšanas rezultātā, kondensācija ir viena no efektīvākajām tehnoloģijām siltuma ražošanai gan neliela, gan vidēja apjoma patēriņam. Kondensācijas tipa dabasgāzes katli atšķirībā no parastajiem dabasgāzes katliem, kuru efektivitāte ir ap 85%, spēj daudz ekonomiskāk patērēt kurināmo, sasniedzot 95-96% efektivitāti.
Neraugoties uz to, ka kondensācijas katli izmaksā dārgāk par parastajiem dabasgāzes katliem, tie veiksmīgi un ātri atmaksājas dabasgāzes cenu nestabilitātes vai pieauguma apstākļos.
Prakse rāda, ka, neraugoties uz dažādām tehniskas dabas niansēm, kondensācijas katli ir pareiza izvēle mājokļu īpašniekiem, kuri novērtē kurināmā un naudas ietaupījumu un vēlas panākt maksimālu iekštelpu komfortu. Tomēr jāņem arī vērā, ka patiesi efektīvu apkures sistēmu, kuras pamatā ir kondensācijas katls, var izveidot tikai tad, ja uzticaties kompetentiem speciālistiem ne tikai iekārtu izvēlē, bet arī uzstādīšanā un apkopē.

 

Dabasgāzes katlu apkope vairo drošību un energoefektivitāti

Pirms apkures sezonas uzsākšanas par savu apkures iekārtu drošību un dūmvadu tīrību jādomā arī jauno un pat ļoti moderno dabasgāzes apkures sistēmu īpašniekiem. Neatkarīgi no tā, cik intensīvi apkures katls tiek darbināts, tā stāvoklim ir rūpīgi jāseko līdzi, un vismaz reizi divos gados jāveic tehniskā apkope.
Bieži dabasgāzes apkures katli nav tikai siltuma avots, ko izmantojam vien gada aukstajos mēnešos: daudzviet apkures katlus darbina cauru gadu, jo karstā ūdens sagatavošana un padeve ir nepieciešama arī vasaras sezonā.
Kaut gan daudziem dabasgāzes katliem ir pašdiagnostikas funkcija, to apkope ideālā gadījumā jāuztic sertificētiem speciālistiem, kas savlaicīgi pārbaudīs, iestatīs un regulāri apsekos dabasgāzes apkures sistēmu. Lai izvairītos no nevēlamām situācijām, jau zvanot servisa uzņēmumam un piesakot apkopi, vēlams painteresēties, vai viņu ieteiktais speciālists ir sertificēts un drīkst veikt attiecīgā tipa apkures iekārtas apkopi un remontu. Uzrādīt sertifikātu var pieprasīt, arī speciālistam ierodoties. Tikai sertificēts speciālists apkopes darbu veiks kvalitatīvi, pārbaudīs visus iekārtas mezglus, nomainīs bojātās detaļas un būs atbildīgs par sava darba rezultātu.
Savukārt, ja katla apkopi uzticat kaimiņam vai paziņu ieteiktam “meistaram ar zelta rokām”, problēmu rašanās gadījumā visa atbildība par veiktajiem darbiem būs jāuzņemas pašam katla īpašniekam.

 

Arī laika taupīšana nozīmē augstāku efektivitāti

Pareizi izvēlētas un uzstādītas dabasgāzes apkures iekārtas palīdz dzīvot komfortabli, paredzami un droši. Turklāt tās palīdz taupīt vienu no mūsdienu vērtīgākajiem resursiem – laiku. Dabasgāzes apkures gadījumā nav jāuztraucas par kurināmā iegādi un glabāšanu, kā arī pašu kurināšanu un pelnu tīrīšanu. Ieslēdz dabasgāzes katlu, uzstādi vajadzīgos parametrus un vari par katlu aizmirst uz ilgu laiku. Apkure ieslēdzas automātiski, mērot telpas vai āra temperatūru.
Daudziem mūsdienīgiem dabasgāzes apkures katliem ir iespējama arī attālināta vadība ar mobilā tālruņa vai citas viedierīces palīdzību. Mājās ir komfortabli, un cilvēks pat nemana, kā siltums tiek ražots un piegādāts. Vēl vairāk: daudzi modernie gāzes katli pat paši atgādina, ka pienācis tehniskās apkopes laiks.

 

 

Atpakaļ