Eiropā varētu ieviest kodolenerģijas tehnoloģiju subsīdijas

Eiropas Savienībā (ES) nākotnē varētu ieviest kodolenerģijas tehnoloģiju – lielo un mazo kodostaciju būvniecības un darbināšanas – atbalsta subsīdijas gan privātiem, gan valsts uzņēmumiem. Jo ne tikai vējš, saule un ūdens, bet arī kodolenerģija stimulē pāreju uz “zaļāku” un mazāk vidi piesārņojošu elektrības un siltuma ražošanu.

 

Brīvas izvēlēties instrumentus un tehnoloģijas

Par to izsacījās Eiropas Komisijas prezidente Urzula fon der Leiena, atzinīgi novērtējot ideju par rūpnieciskajām subsīdijām kodolenerģijas jomā, kas šobrīd gan daudziem raisa pretrunīgas emocijas. Uzstājoties 2023.gada rudenī Čehijā, valstī, kas vairāk nekā trešdaļu elektrības saņem no kodolstacijām, viņa uzsvēra, ka katra ES dalībvalsts var brīvi izvēlēties instrumentus un enerģijas tehnoloģijas savā ceļā uz klimata neitralitāti. Un starp tām noteikti var būt arī kodolenerģija.

 

Mērķdotācijas un nodokļu samazinājumi

Tas nozīmē, ka EK kā galvenais stratēģisko jomu investīciju uzraugs ES varētu nākotnē dot “zaļo” gaismu kodoltehnoloģiju plašākai izmantošanai jebkurā dalībvalstī, turklāt ļaujot arī pašām dalībvalstīm attiecināt uz šo tehnoloģiju projektiem mērķdotācijas vai nodokļu atlaides un samazinājumu. Līdzīgi tam, kā tas tiek pašreiz darīts atjaunīgo enerģijas avotu gadījumā.

 

Daudzi gatavi atbalstīt

Kodolenerģijas lobijs ES ir ļoti spēcīgs, un to vada ilggadīgā Eiropas kodolenerģijas līdere Francija, kas aptuveni 70% elektrības saražo tieši kodolstacijās. Un Francija savos centienos nav viena, to pastāvīgi atbalsta arī Čehija, Bulgārija, Ungārija, Polija, Rumānija un Slovākija, uzsverot, ka kodolenerģijas bezemisiju tehnoloģijas kopā ar atjaunīgo enerģiju ir vienīgais racionālais ceļš uz klimata neitralitāti līdz 2050. gadam. Lai arī Baltijas valstīs kodolstaciju šobrīd nav, tās arvien aktīvāk interesējas par iespēju iepirkt un uzstādīt mazas jaudas kodolstacijas ar jaudu līdz 300 megavatiem.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ