Eiropas gāzes cena gada laikā kritusies gandrīz desmitkārtīgi

2023. gada vasaras beigas Eiropas gāzes tirgū ienāca ar sen gaidītu ziņu: salīdzinot ar aizvadīto gadu, dabasgāzes cenas reģionā bija nokritušās gandrīz desmitkārtīgi – no 300 līdz 35 eiro (EUR) par megavatstundu (MWh).


Neviens nezināja, cik augstu

2022. gada vasaras beigas Eiropas gāzes tirgū nāca ar nopietnu cenu šoku: 2022. gada augusts vadošajā Eiropas gāzes biržā TTF sākās ar gāzes cenu 145 EUR/MWh, pēc divām nedēļām jau pārkāpa 200 MWh robežu, bet 26. augustā sasniedza psiholoģiski izaicinošo 300 EUR/MWh atzīmi. Toreiz neviens nevarēja pārliecinoši atbildēt uz jautājumu, cik augstu gāzes vairumtirdzniecības cena var uzkāpt, taču šodien, gadu vēlāk, mēs zinām, ka pēc 300 EUR/MWh “griestu” sasniegšanas Eiropas gāzes cenas sāka kristies un 2023. gada beigās jau sasniedza relatīvi zemo 35 EUR/MWh līmeni.

 

Cer uz 15-25 EUR/MWh nākamgad

Tā kā 2023. gada augusta beigās izdevās panākt dabasgāzes cenu ievērojamu kritumu, kas ir apmēram 88% samazinājums salīdzinājumā ar visu laiku augstāko līmeni – 2022. gada augustu, pastāv cerības, ka 2024. gadā Eiropas gāzes patērētāji varētu atgriezties pie pirmspandēmijas līmeņa gāzes cenu apmēra, kas svārstītos no vidēji 15 līdz 25 EUR/MWh.

 

Smaga kopdarba rezultāts

Šāds gāzes cenu samazinājums ir smaga kopdarba rezultāts, kas aptver jaunu gāzes piegādes avotu un ceļu meklējumus, energoresursu taupīšanu, kā arī pazemes gāzes krātuvju resursu optimālu pārvaldību. Arī šogad Eiropas pazemes gāzes krātuves ir jau praktiski piepildītas. Vasaras beigās to piepildījums sasniedza 90%, lai gan šādu apjomu bija plānots sasniegt tikai novembrī. Arī Baltijas vienīgā pazemes gāzes krātuve – Inčukalns – septembra vidū jau bija sasniegusi 80% piepildījumu, kas ir lielākais krātuves piepildījums šajā laika periodā pēdējos piecos gados.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ