Eksperti: Eiropas ūdeņradis “jāmarķē”, lai saprastu, vai tas tiešām ir “zaļš”

Eiropas Savienībā (ES) tuvākajā laikā tiks izstrādāta ūdeņraža marķēšanas jeb izcelsmes apliecinājuma sistēma, kas ļaus izsekot, vai tiešām konkrētie ūdeņraža resursi ir nākuši no “zaļiem” vai ilgtspējīgiem avotiem.

 


10 miljardi eiro gadā

“Zaļajam” ūdeņradim, kas ražots no atjaunīgās elektrības, ir būtiska loma ES ceļā uz klimata neitralitāti, īpaši jomās, kur tieša elektrifikācija nav iespējama vai ir ļoti grūti sasniedzama. Eiropas valdības plāno atbalstīt ūdeņraža infrastruktūras izveidi un “zaļā” ūdeņraža ražošanu ar aptuveni 10 miljardiem eiro gadā, lai dalībvalstu smagā un ķīmiskā rūpniecība pakāpeniski pārorientētos uz “zaļā” vai ilgtspējīgā ūdeņraža izmantošanu.

 

Atšķirība starp “zaļo” un ilgtspējīgo

Visticamāk, ka ES tiks atbalstīts ne tikai ūdeņradis, kas ražots no vēja, ūdens vai saules enerģijas, bet arī tāds, kas nācis no citiem avotiem. Taču no citiem avotiem – piemēram, dabasgāzes – nākušam ūdeņradim būs jābūt efektīvi ražotam. Tā ražošanas blakusproduktu oglekļa dioksīdu nevarēs vienkārši izpūst gaisā – to nāksies vai nu noglabāt vai arī pārstrādāt. Šobrīd vairāk nekā 90% ūdeņraža tiek saražots tieši no dabasgāzes, taču oglekļa dioksīda uztveršanu un uzglabāšanu ražotāji veic ļoti reti.

 

Pret elektrības “ņemšanu no tīkla”

Tāpat par ilgtspējīgu diez vai tiks atzīta ūdeņraža ražošana, kurai izmantota “no tīkla ņemta” elektrība. To, ka šāds ūdeņradis nav gluži ilgtspējīgs, uzsver daudzi eksperti, norādot, ka dažādās ES valstīs “zaļās” enerģijas īpatsvars “tīkla elektrībā” ir ļoti dažāds. Līdz ar to dažāds būtu arī faktiskais oglekļa dioksīda izmešu apjoms. Enerģētikas pētnieki norāda, ka 2021. gadā no tīkla ņemtās elektrības izmantošana ūdeņraža ražošanai Vācijā un Polijā izrādītos pat “netīrāka” par ogļu un gāzes izmantošanu elektrības ražošanai. Arī Baltijas valstīs un Latvijā tiek izskatītas iespējas ražot “zaļo” ūdeņradi no atjaunīgajiem resursiem, kuru izcelsmes apliecinājumi tiks noformēti atbilstoši ES ūdeņraža marķēšanas prasībām, kad tās būs apstiprinātas un pieņemtas.
 
 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ