Eksperti: šīs elektroierīces “apēd” lielāko daļu eiropiešu elektrības budžeta

Enerģijas krīzes apstākļos ikviens no mums domā, kā ietaupīt. Taču, lai to darītu, ir jāzina, kas “apēd” visvairāk dārgās elektrības. Ar šādu mērķi eksperti ir sastādījuši elektroierīču – vislielāko elektrības “ēdāju” – topu. Tieši šīs ierīces, ja tās izmanto neefektīvi, padara eiropiešu maciņus plānākus.  

 

Lielākie “ēdāji” – mazgātāji

Ir noskaidrots, ka veļas un trauku mazgājamās mašīnas, kā arī veļas žāvētāji ir “visbadīgākās” elektroierīces. Tās veido ap 14% no visa eiropiešu mājsaimniecību elektrības patēriņa. Un šis patēriņš pamatā saistīts ar vajadzību uzsildīt ūdeni. Veļas mašīnu gadījumā drēbju mazgāšana zemākā temperatūrā palīdzēs ietaupīt kā elektrību, tā arī ūdeni. Tāpat taupīgāk resursus lietot varēs tad, ja mazgāta tiks pilna veļas mašīna, ne daži apģērba gabali. Savukārt trauku mazgājamām mašīnām ieteicams lietot Eco iestatījumu, kā arī nedarbināt tās pustukšas.

 

Arī dzesētāji kāri pēc elektrības

Savukārt ledusskapji un saldētavas veido ap 13% no visa mājsaimniecību elektrības patēriņa. Vidējais ledusskapja vai saldētavas kalpošanas laiks Eiropā ir 17 gadi, un šīs ierīces strādā 24 stundas diennaktī, lai uzturētu produktu glabāšanai vajadzīgo temperatūru. Līdz ar to lielākais elektrības ietaupījums ilgtermiņā panākams, iegādājoties augstas energoefektivitātes klases ledusskapjus, kas palīdzēs taupīt elektrību daudzus gadus.

 

Elektronika un apgaismojums tāpat patērē

Elektronika – klēpjdatori, televizori un spēļu konsoles – arī patērē visai daudz elektrības – ap 6% no mājsaimniecību elektrības patēriņa. Šīm iekārtām ir svarīgi iestatīt gaidstāves režīmu. Arī apgaismojums “noēd” ap 5% elektrības budžeta, un  to iespējams būtiski samazināt, nomainot halogēna spuldzes uz LED.
Arī Baltijas valstīs elektrības patēriņa sadalījums ir līdzīgs kā citviet Eiropā, lai gan Latvijas mājsaimniecības pērn mēnesī vidēji patērēja 175 kilovatstundas elektrības, kas ir apmēram 50% mazāk nekā vidēji Eiropā.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ