“Elering” lietotne ļauj tiešsaistē aprēķināt energosistēmas pieslēguma izmaksas

Kā Baltijas valstīs, tā arī citviet Eiropā informācijas pieejamība tiešsaistē pakāpeniski kļūst par ļoti nozīmīgu energokompāniju un sistēmas operatoru komunikācijas sastāvdaļu. Tā ir aktuāla arī mūsu kaimiņvalstī Igaunijā, kur šī gada jūnijā pārvades sistēmas operators “Elering” laidis klajā jaunu, uzlabotu “pieejamo savienojuma jaudu” (available connection capacities) lietotnes VLA versiju.

 

Kas bija, un ko piedāvā tagad

Galvenais ieguvums, ko atjauninātā lietotne nodrošina Igaunijas lielajiem elektrības patērētājiem, ir iespēja ātri un operatīvi saņemt visu nepieciešamo informāciju par jaunu objektu pieslēgumu pārvades sistēmai, šāda pieslēguma izveides nosacījumiem un tā orientējošām izmaksām. Ja agrāk VLA varēja izmantot tikai tad, kad bija nepieciešams atrast pieejamās pieslēguma jaudas apakšstacijās, kurās nevajag palielināt pārvades līniju caurlaides spēju, tad šobrīd lietotne uzrādīs arī tādus pieslēgumu punktus, kas ietver infrastruktūras rekonstrukcijas – tajā skaitā apakšstaciju un līniju modernizācijas – darbus.

Kā norāda “Elering” vadība, izmantojot uzlaboto VLA, iespējams aprēķināt izmaksas jauna pieslēguma izveidošanai jebkurā “Elering” apakšstacijā neatkarīgi no infrastruktūras pašreizējā stāvokļa vai līniju un apakšstaciju noslodzes. Tāpat būtiski ir akcentēt, ka atjauninātā lietotne palīdzēs ne tikai iegūt vairāk informācijas, bet arī apiet birokrātiskās procedūras un taupīt laiku. Līdz šim klienti, kas plānoja pieslēgties elektrības pārvades tīklam, varēja uzzināt pieslēguma orientējošās izmaksas tikai pēc tehnisko nosacījumu apkopošanas, kas varēja ilgt pat divus mēnešus, bet šobrīd pakalpojums pieejams praktiski reālā laika režīmā.

 

Sākumā VLA, tikai tad – priekšizpēte

Lietotne apstrādā tikai tādus vaicājumus, kur vēlamā savienojuma jauda ir maksimums 100 megavoltampēri (MVA) 110 kilovoltu (kV) tīklā un 300 MVA 330kV tīklā, savukārt pieslēguma jaudas, kas atbilst elektrības sadales sistēmas parametriem, tā neuzrāda. Apakšstaciju datus, kas izmantoti par pamatu pieslēguma izmaksu aprēķiniem, “Elering” atjauno vismaz reizi ceturksnī, un atjaunošanas datumu informācija ir pieejama visiem interesentiem.

Ja pēc iepazīšanās ar VLA automātiski izveidoto piedāvājumu klients vēlēsies iegūt konkrētu informāciju par pieslēgumu pārvades sistēmai: precīzu pieslēguma maksas aprēķinu, paredzamo projekta realizācijas datumu, detalizētas pieslēguma tehniskās prasības, viņam ar informācijas sistēmas egle.ee starpniecību būs jāiesniedz pieteikums “Elering” priekšizpētes veikšanai.

Arī Latvijas energokompānijas arvien aktīvāk izmanto e-komunikācijas iespējas – tajā skaitā informācijas sniegšanai klientiem un pakalpojumu aptuveno aprēķinu veikšanai. Tiesa, Latvijas pārvades sistēmas operatori VLA līdzvērtīgus pieslēgumu provizorisko izmaksu analīzes rīkus saviem klientiem pagaidām nepiedāvā.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ