Enerģijas pārejas dēļ Eiropā var sākties 30 retzemju metālu ieguve

Līdz šim tika uzskatīts, ka bez retzemju metālu importa apjoma strauja pieauguma nākotnē nav iedomājama Eiropas Savienības (ES) enerģijas pāreja. Tomēr, lai ES spētu nodrošināt vismaz daļu no pašmāju ražošanai vajadzīgajiem 30 retzemju metāliem, nāksies vai nu vairākkārtīgi audzēt to importu vai arī uzsākt metālu ieguvi pašu mājās.


Mazāk par 5%

ES valstīs retzemju metālu ieguve pilnīgi nav tikusi pārtraukta nekad, tomēr aizvadītajos desmit gados Eiropas atkarība no šo vērtīgo resursu importa ir pārsniegusi 98%. 2020. gadā ES tika iegūti vien 5% no visiem pasaules derīgajiem izrakteņiem un mazāk par 1% no visiem retzemju metāliem. Pašlaik Ķīnas kompānijas nodrošina gandrīz 98% no ES retzemju metālu piegādēm, no kurām 62% ir enerģētikas industrijai kritiski svarīgi izrakteņi – piemēram, litijs, kuru izmanto e-auto akumulatoros.

 

Dzīvības vai nāves jautājums

Tiek prognozēts, ka pieprasījums pēc diviem ES enerģijas industrijai pašreiz visnozīmīgākajiem metāliem vien pieaugs daudzkārtīgi. Pieprasījums pēc litija līdz 2030. gadam pasaulē un Eiropā pieaugs 18 reizes un pēc kobalta – 5 reizes. Līdz 2050. gadam tas nozīmē attiecīgi 60 un 15 reižu pieaugumu. Savukārt kopējais pieprasījums pēc visa veida retzemju metāliem līdz 2050. gadam varētu desmitkāršoties. Līdz ar to tādu retzemju metālu kā litija, vanādija, kobalta, titāna un citu ieguves uzsākšana vai atsākšana Eiropā patiešām var izrādīties dzīvības vai nāves jautājums tās e-auto un lieljaudas enerģijas uzkrājēju ražošanai.  

 

Jau zināms, kur varētu rakt

Vērienīga litija ieguve varētu tuvākajos gados sākties Ekstremadurā, Spānijā, kur tiks veidotas arī e-auto akumulatoru elementu un katodu rūpnīcas. Tāpat retzemju metālu ieguve iespējama atsevišķos Zviedrijas, Somijas un Austrijas reģionos. Savukārt lielākās apstiprinātās litija iegulas Eiropā atrodas Vācijas dienvidrietumos, Augšreinas baseinā. Diemžēl Baltijas valstīs apstiprinātu retzemju metālu iegulu nav.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ