ES apstiprina Vācijas “zaļās” enerģijas programmu 28 miljardu eiro vērtībā

Programmas mērķis ir strauji paplašināt vēja un saules enerģijas izmantošanu, lai sasniegtu Vācijas mērķi: līdz 2030. gadam vismaz 80% valsts elektrības saražot no “zaļajiem” avotiem. Programmas ietvaros galvenokārt vēja un saules enerģijas atbalstam paredzēts novirzīt bezprecedenta summu, kas nāks gan no Vācijas budžeta, gan Eiropas Savienības fondiem.


Līdz 115 un 215 GW

Lai līdz 2030. gadam sasniegtu 80% slieksni, sauszemes vēja parku jaudu ir paredzēts palielināt par vidēji 10 gigavatiem (GW) gadā, lai tā šīs desmitgades beigās sasniegtu 115 GW. Tāpat saules elektrostaciju un PV jumta iekārtu jaudu paredzēts strauji “audzēt” – par vidēji 22 GW gadā. Tas ļaus līdz 2030. gadam palielināt saules enerģijas kopējo uzstādīto jaudu līdz 215 GW. Šī pieauguma sasniegšanai Vācija ik gadu laika periodā no 2023. līdz 2030. gadam tērēs ap 3,5 miljardiem eiro, lielākā daļa no kuriem tiks novirzīta lielo projektu īstenošanai.

 

Lielāks atbalsts kopienām un saules enerģijai tīklā

Savukārt labā ziņa mazajiem elektrības ražotājiem ir tāda, ka pašvaldībām un enerģijas kopienām, lai realizētu vēja parku projektus ar jaudu līdz 18 megavatiem (MW) un saules iekārtu projektus ar jaudu līdz 6 MW, nebūs jārīko publiskie iepirkumi. Tāpat PV jumta iekārtu saražotā elektrība, kas tiek ievadīta tīklā, saņems lielāku atbalstu nekā šobrīd.

 

“Nē” divkāršai pārmaksai

Tāpat kā līdz šim, jaunā programma paredz piemaksu “zaļās” enerģijas ražotājiem virs tirgus cenas, ko viņi saņems, pārdodot saražoto elektrību. Tāpat mazie ražotāji varēs izmantot regulēto tarifu, kas nodrošina garantētu elektrības gala cenu. Taču, lai izvairītos no divkāršas pārmaksas lielajiem enerģijas uzņēmumiem, Vācija līdz 2027. gadam pakāpeniski pārtrauks esošo atbalstu “zaļās” enerģijas ražotājiem negatīvas elektrības cenas laikā.
Baltijas valstis un Latvija pagaidām nav sagatavojušas vienotu “zaļās” enerģijas ieviešanas programmu, taču “zaļās” enerģijas un energoefektivitātes atbalsta pasākumi tiek īstenoti dažādās kategorijās un ražotāju vai enerģijas lietotāju grupās.

 

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ