ES pirmie mazas jaudas kodolreaktori uzsāks darbu jau pirms 2030. gada, paredz ASV

ASV plāno jau līdz šīs desmitgades beigām izveidot Eiropā pirmo mazas jaudas modulāro kodolreaktoru – inovatīvu mini kodolstaciju, kas pakāpeniski varētu aizstāt Eiropas centrālajā daļā vēl tik populārās “netīrās” ogļu elektrostacijas.

 

Jau zināms, kur būvēs pirmos

Pirmie šāda veida reaktori, kas turklāt ražoti ASV, varētu tikt uzbūvēti Rumānijā un Čehijā. Rumānijas gadījumā ir jau sāktas sarunas starp ASV uzņēmumu “NuScale Power LLC” un Rumānijas koncernu “Nuclear Electrica” par šāda reaktora izveides laika ietvaru. Mazas jaudas modulārie kodolreaktori, kas varētu tikt uzbūvēti Rumānijā un Čehijā, uzstādītās jaudas ziņā būs krietni mazāki par ierastajām kodolstacijām, un to jauda sasniegs vien 300-350 megavatus (MW). To galvenā priekšrocība: šīs iekārtas var montēt rūpnīcā un piegādāt attālos reģionos un maksimāli drīz pieslēgt elektroapgādes tīklam.

 

Projekta priekšizpētei 1,5 miljoni dolāru

Savukārt Čehijas ogļu ieguves uzņēmums “Sokolovská uhelná” pērnā gada beigās saņēma dotāciju 1,5 miljonu ASV dolāru apmērā, lai veiktu priekšizpēti par ogļu staciju likvidāciju un aizstāšanu ar mazas jaudas kodolreaktoriem. Čehijai, tāpat kā Rumānijai, ir mērķis pēc iespējas drīz pabeigt vismaz viena mazas jaudas kodolreaktora būvi tā, lai tas tiktu nodots ekspluatācija jau līdz 2030. gadam.

 

Daļa no “fēniksa”

Rumānijas un Čehijas mazo kodolreaktoru projekts ir daļa no plašāka ASV plāna ar nosaukumu “Project Phoenix”, kura ietvaros pakāpeniski paredzēts aizstāt videi nedraudzīgās ogļu spēkstacijas Centrāleiropas un Austrumeiropas valstīs ar šo daudz tīrāko elektrības ražošanas tehnoloģiju. Par projekta uzsākšanu tika paziņots ANO COP27 klimata samitā 2022. gadā. Arī Baltijas valstīs, tostarp Latvijā, ir liela interese par mazas jaudas kodolreaktoriem, kas varētu kļūt par alternatīvu ne tikai fosilajām, bet arī cietā kurināmā stacijām.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ