Francijā būvēs vienu no lielākajiem enerģijas uzkrājējiem ES

Pasaules vadošās energokompānijas arvien biežāk pievēršas “zaļās” enerģijas problēmu risināšanai, īpaši jautājumam, kā efektīvi uzkrāt no atjaunojamiem avotiem nākušo elektrību izmantošanai tad, kad vējš nepūš un saule spīd mazāk. Starp šīm energokompānijām jāmin arī “Total”, kas šī gada aprīlī paziņoja par lieljaudas litija jonu enerģijas uzkrājēja izveides uzsākšanu Dinkerkas ostas akvatorijā Francijā. Šis enerģijas uzkrājējs ar 25 megavatstundu (MWh) ietilpību un 25 megavatu (MW) uzstādīto jaudu būs lielākais Francijā un viens no lielākajiem Eiropas Savienībā (ES).


Avots: energyindustryreview.com

 

Derēs gan tīkla stabilitātei, gan “zaļajam” ūdeņradim

Jauno uzkrājēju galvenokārt paredzēts izmantot, lai nodrošinātu ātrās enerģijas rezerves atbalstu Francijas elektrotīkla stabilitātei. Tā izbūve Dinkerkā ir daļa no Francijas valdības plāna, kas vērsts uz atjaunojamo energoresursu (AER) plašākas izmantošanas veicināšanu, AER, īpaši vēja enerģijas, rentabilitātes paaugstināšanu, kā arī elektroapgādes decentralizācijas risinājumu popularizāciju.

Bez tam, iegūstot elastīgu resursu rezervi lieljaudas litija jonu akumulatoru veidā, tajos uzkrāto elektrību varēs izmantot ne tikai elektrības pieprasījuma segšanai un enerģijas rezervēm, bet nākotnē, iespējams, arī “zaļā” ūdeņraža ražošanai.

 

Francijas enerģijas uzkrājēju potenciāls būtiski pieaug

Jaunais enerģijas uzkrājējs sastāvēs no vienpadsmit saslēgtiem “Saft Intensium Max 20 High Energy” tipa bateriju moduļiem. Katra moduļa enerģijas ietilpība ir 2,3 MWh. Tā izveides projekta realizācijas izmaksas lēstas apmēram 15 miljonu eiro apmērā, un to paredzēts nodot ekspluatācijā 2020. gada beigās.

Savukārt, paralēli uzkrājēju izveides projekta realizācijai, Francijas elektrības pārvades operators RTE šī gada janvārī uzsāka priekšdarbus uzkrājēju drošas integrācijas valsts elektrotīklos pārbaudei. Kopumā pēc Dinkerkas projekta pabeigšanas RTE tīklam būs pievienoti lieljaudas enerģijas uzkrājēji ar kopējo uzstādīto jaudu ap 32 MW.

 

Arī pasaules naftas “milži” kļūs “zaļāki”

Projekta realizētājs “Total”, kas vēsturiski pazīstams kā viens no pasaulē lielākajiem naftas ieguvējiem, transportētājiem un realizētājiem, nākamajos piecos gados plāno būtiski palielināt AER daļu savā biznesa portfelī, ieguldot tajā ap 2 miljardiem ASV dolāru gadā. Līdz 2025. gadam kompānija apņēmusies palielināt savas uzstādītās AER jaudas no pašreizējiem 6 gigavatiem (GW) līdz 25 GW, bet 2040. gadā to apjomam jāpalielinās vēl būtiskāk – sasniedzot apmēram sesto daļu no visa “Total” realizētās enerģijas apjoma. Lielu daļu no minētajiem AER projektiem paredzēts realizēt Eiropā, konkrēti ES reģionā.

Neraugoties uz to, ka elektrības uzkrāšana lieljaudas uzkrājējos pasaulē un ES kļūst arvien populārāka, Baltijas valstīs pagaidām nepieciešamība pēc šādiem uzkrājējiem nav izteikta, jo tajās nav uzstādīts tik liels daudzums vēja un saules enerģijas jaudu, lai rastos lieli un pastāvīgi saražotās elektrības pārpalikumi. Bez tam Latvijā ievērojamu “zaļās” enerģijas uzkrāšanas iespēju nodrošina Daugavas HES kaskādes elektrostacijas.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ
v8