Francijā izveido uzlādējamu bateriju maizes drupatiņas lielumā

Francijas kompānija ITEN izstrādājusi patiešām unikālu produktu – maizes drupatiņas lieluma mikrobateriju, ko var tieši integrēt elektroniskajās shēmās. To biezums ir vien no 100 mikroniem (divu cilvēka matu biezums) līdz 2 milimetriem. Šobrīd tā ir pasaulē mazākā uzlādējamā baterija, aptuveni desmit reizes mazāka par saviem tuvākajiem “izmēra konkurentiem”.


Cietvielu akumulators

Mikrobaterijas, kas pazīstamas arī kā cietvielu akumulatori, ir stabilas augstā temperatūrā, kas samazina to aizdegšanās risku un ļauj tās lodēt tieši uz shēmas plates tāpat kā citas sistēmas sastāvdaļas. Retzemju metālu neesamība šajās baterijās ir vēl viens pozitīvs moments, jo Eiropa cenšas visiem spēkiem samazināt atkarību no retzemju metālu piegādēm no trešajām valstīm, galvenokārt Ķīnas.

 

Maz materiālu, garš kalpošanas laiks

Tā kā jaunā baterija ir tūkstoš reižu mazāka nekā tradicionālie uzlādējamie akumulatori, kas šobrīd plaši pieejami tirgū, to ražošanai nepieciešams daudz mazāk izejmateriālu. Tāpat mikrobaterijas ir daudz ilglaicīgākas par saviem lielajiem “sugas brāļiem”, un saskaņā ar ITEN sniegtajiem datiem to kalpošanas ilgums ir no 10 līdz 20 gadiem.

 

Pielietojamas gan pulksteņos, gan kontaktlēcās

ITEN pārstāvji skaidro, ka šīs mikrobaterijas varēs izmantot gan preču izsekošanā, gan arī jau ierastos veidos – sensoros un pulksteņos. Tomēr būs arī novitātes, jo medicīnas joma arī varētu gūt labumu no jaunās tehnoloģijas. Mikrobaterijas varēs izmantot ķirurģiskos instrumentos, neirostimulatoros, dzirdes implantos un pat kontaktlēcās. Fakts, ka tik mazas uzlādējamās baterijas beidzot ir izstrādātas, paver plašas attīstības iespējas jaunām ierīcēm un jo īpaši – jauniem medicīnas risinājumiem un pat viedajiem instrumentiem.
Arī Baltijas valstīs ir lielas iespējas attīstīt elektronisko nišu produktu pētījumus un nākotnē, iespējams, arī ražošanu, tomēr pagaidām mūsu reģionā šādas iniciatīvas izpaliek.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ