Horvātija ieguldīs 180 miljonus eiro LNG infrastruktūrā

Tuvākajos gados Horvātijā tiks veikti vērienīgi LNG infrastruktūras paplašināšanas darbi, kas aptver kā valsts vienīgo LNG termināli Krkas salā, tā arī maģistrālo gāzesvadu tīklu valsts iekšienē.  Par to 2022. gada vasaras izskaņā paziņoja Horvātijas valdība.


25 miljoni terminālim, 155 – gāzesvadam

Kopējās projekta izmaksas sastādīs 180 miljonus EUR, kas tiks sadalīti starp Krkas LNG termināļa jaudas palielināšanu no pašreizējiem 2,9 līdz 6,1 BCM/a un jauna gāzesvada izbūvi. Jaunais gāzesvads, kas savienos Zlobinas un Bosiļjevas pilsētas Horvātijas ziemeļrietumos, izmaksās 155 miljonus EUR, bet LNG termināļa paplašināšanas projekts – 25 miljonus EUR.


Rezervētas trim gadiem uz priekšu

Horvātijas vienīgais peldošais LNG terminālis Krkas salā savu darbu uzsāka 2021. gada janvārī, dažādojot dabasgāzes piegādes ceļus ne tikai Horvātijai, bet arī tās kaimiņvalstīm Austrijai, Itālijai un Ungārijai. Jāpiezīmē, ka Krkas LNG termināļa sākotnējā caurlaides spēja bija 2,6 miljardi kubikmetru dabasgāzes gadā (BCM/a) un termināļa jaudas tā palaišanas brīdī bija pilnībā rezervētas jau trim gadiem uz priekšu.

 

Naudas avoti zināmi, precīzi termiņi – ne

Finanšu līdzekļi projekta realizācijai tiks atvēlēti no valsts budžeta, kā arī saņemti no Eiropas Savienības fondiem, taču tā realizācijas termiņus horvāti pagaidām neatklāj.
Šobrīd Baltijas valstīs vienīgais LNG terminālis ar maksimālo importa jaudu 4 BCM/a ir izvietots Klaipēdā, Lietuvā, tomēr tuvākajā laikā varētu tapt vēl divi peldošie LNG termināļi: Paldiskos, Igaunijā, un Skultē, Latvijā. Latvijas Ministru kabinets šī gada 30. augustā vienojās par nacionālo interešu objekta statusa piešķiršanu Skultes LNG termināļa projektam pie Saulkrastiem, bet Paldisku LNG kompleksā jau norit būvniecības darbi – tostarp šī gada jūnija sākumā tika uzsākta termināļa savienojošā gāzesvada izbūve.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ