Igaunijā realizēs pirmo pazemes hidroakumulācijas projektu Baltijā

Igaunijā tiks realizēts Baltijas valstīs pirmais pazemes hidroakumulācijas projekts ar 550 megavatu (MW) jaudu un 6 gigavatstundu enerģijas ietilpību. Projekta, kas pazīstams ar nosaukumu “Energiasalv”, realizācija tiks uzsākta 2024. gada vasarā.


Kā vidējais mājsaimniecību elektrības patēriņš

“Energiasalv” taps Paldiskos, un tā komerciālo izmantošanu paredzēts uzsākt 2028. gadā. Tas palīdzēs nodrošināt elastības pakalpojumus Ziemeļvalstu un Baltijas elektroenerģijas biržā Nord Pool Spot. 12 stundu darbības ciklā “Energiasalv” varēs nodot tīklā 6 miljonus kilovatstundu iepriekš uzkrātās elektrības, kas ir nedaudz vairāk nekā visu Igaunijas mājsaimniecību vidējais ikdienas elektrības patēriņš.

 

Sasaiste ar Paldisku līci

Kad zaļā enerģija tiek saražota vairāk nekā patērēta, “Energiasalv” to uzkrās, sūknējot ūdeni no pazemes ūdenskrātuvēm Paldisku līcī. Bet, ja vēja un saules enerģijas ražošana būs mazāk nekā patērētājiem būtu nepieciešams, “Energiasalv” nodos enerģiju tīklam, Paldisku līča ūdeni novadot atpakaļ pazemes rezervuāros.

 

Pieejamākais risinājums pasaulē

Kā norāda projekta partneri energokompānija “Alexela”, atjaunojamās enerģijas attīstītājs “Sunly” un uzņēmums “Vool OÜ”, “Energiasalv” ūdens uzglabāšanas tehnoloģija ir šobrīd pasaulē pieejamākais risinājums kontrolētai elektrības ražošanai un uzglabāšanai. Tās ieviešana palīdzēs būtiski samazināt pīķa elektrības cenas un līdz ar to arī elektrības izmaksas mājsaimniecībām un uzņēmumiem.

 

Ne vienīgais projekts Igaunijā

Tiesa, “Energiasalv” nav vienīgais hidroakumulācijas projekts, ko Igaunija vēlas īstenot tuvākajos gados. Pērn uzņēmums “Eesti Energia” paziņoja, ka plāno izveidot 225 MW hidroakumulācijas bloku Ida-Virumā un ka projekts varētu tikt nodots ekspluatācijā jau 2025.–2026. gadā. Pārējās divās Baltijas valstīs gan plānu šādu projektu realizācijai pagaidām nav.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

 

Atpakaļ