Itālija gāzes un elektrības jomu izaugsmei atvēl 19 miljardus eiro

Itālijas valdība plāno izmantot Eiropas Savienības (ES) atbalsta fondus aptuveni 19 miljardu eiro (EUR) apmērā elektroenerģijas un gāzes tīklu stiprināšanai, kā arī zaļās pārejas atbalstam. Tas palīdzēs vēl vairāk “zaļināt” valsts enerģētiku un ekonomiku.

 

2,3 miljardi gāzei un elektrībai jau tūlīt

Lielākā daļa no šīs naudas tiks novirzīta projektiem, kas attiecināmi uz REPowerEU shēmu, kuras mērķis ir maksimāli dažādot fosilā kurināmā piegādes ES valstīm un veicināt zaļo pāreju. Aptuveni EUR 2,3 miljardi tiks novirzīti elektrotīklu modernizācijai un gāzes infrastruktūras projektiem jau vistuvākajā laikā.
Vairāk nekā EUR 400 miljonus nodos valsts gāzes tīklu operatora “Snam” Adrijas jūras cauruļvada projekta realizācijas atbalstam. Šī cauruļvada, kas nogādās gāzi no Ziemeļāfrikas uz Itālijas dienvidiem, darbību paredzēts sākt 2027. gadā. Tā kopējās izmaksas tiek lēstas EUR 3,6 miljardu apmērā, un tā finansēšana pagaidām ir visai apgrūtināta.

 

Dārgā modernizācija un digitalizācija

Taču lielākā daļa no pirmā finansējuma “viļņa” – EUR 1,3 miljardi – tiks novirzīti  elektrības infrastruktūras modernizācijai. EUR 700 miljoni ir paredzēti elektrotīkla uzņēmuma “Terna” elektropārvades līniju modernizēšanas programmas atbalstam, bet EUR 900 miljoni – elektroenerģijas savienojumu digitalizācijas projektiem. Paredzams, ka ES atbalsta līdzekļus saņems arī Itālijas lielākais enerģētikas uzņēmums “Enel” un energogrupa “Eni”.

 

Lauvas tiesa – zaļai pārejai un energoefektivitātei

Tomēr lielākā naudas daļa – EUR 14,8 miljardi – ir paredzēti “zaļās pārejas un energoefektivitātes” veicināšanai. Tostarp aptuveni EUR 6,3 miljardi tiks novirzīti nodokļu atvieglojumiem, kuru mērķis ir veicināt zaļo energoresursu izmantošanu gan mājsaimniecībās, gan industrijā. Arī Latvija, lai veicinātu savu enerģētisko neatkarību un atbalstītu zaļās enerģijas ražošanu, saņem atbalstu RePowerEU ietvaros, kura kopapjoms var sasniegt pat EUR 100-200 miljonus.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ