Lietuvas energosistēmu vadīs no jauna centra

Lai arī līdz Baltijas valstu energosistēmu sinhronizācijai ar kontinentālo Eiropu vēl visai tāls ceļš ejams, viens no būtiskākajiem soļiem šajā virzienā vismaz no Lietuvas puses jau ir sperts. Martā Viļņā oficiāli tika atklāts jaunais Lietuvas energosistēmas vadības un datu centrs. Pēc 2025. gada no tā tiks patstāvīgi regulēta frekvence Lietuvas energosistēmā, ko šobrīd veic Maskavā – vienotajā Baltijas valstu, Krievijas un Baltkrievijas energosistēmu (BRELL loka) dispečeru centrā.

 

Viens no modernākajiem Eiropā

Jaunais Lietuvas energosistēmas vadības centrs ir ne tikai viens no modernākajiem, bet arī energoefektīvākajiem Eiropā – svarīgs instruments Lietuvas enerģētiskās neatkarības nodrošināšanai pēc Baltijas valstu energosistēmu atvienošanās no BRELL loka.

Centrs izvietots ilgtspējīgā četru stāvu ēkā ar digitālu inženiertehnisko sistēmu vadību, elektrību taupošu un automātiski regulējamu apgaismojumu, mūsdienīgu atkritumu apsaimniekošanu un ģeotermālo apkuri. Centra datu pārraides tīkls ir izolēts, jo informācijas aprite un kiberdrošība bija viens no svarīgākajiem jautājumiem, kuru nācās atrisināt projekta realizācijas gaitā. Centra ēkas kopējā platība ir 5600 m2, un tās būvniecības projektā tika ieguldīti apmēram 11,2 miljoni eiro.

 

Viss rit kā plānots

Baltijas valstu energosistēmu atvienošanās no BRELL un pievienošanās kontinentālās Eiropas energosistēmai rit pēc plāna un pašlaik atrodas pirmajā ieviešanas posmā. Nākamajā posmā tiks realizēta augstsprieguma līdzstrāvas kabeļa „Harmony Link” izbūve Baltijas jūrā, ar kuru tiks savienotas Lietuvas un Polijas energosistēmas. Paredzams, ka šis kabelis stiprinās un modernizēs Lietuvas, Igaunijas un Latvijas pārvades tīkla infrastruktūru, palīdzot droši integrēt Baltiju vienotajā Eiropas energosistēmā un elektrības tirgū.

Atgādinām, ka arī Baltijas valstu energosistēmu sinhronizācijas zonu maiņas juridiskais noformējums iet kopsolī ar projekta praktisko realizāciju. Tā 2019. gada 27.maijā stājās spēkā līgums par Baltijas valstu elektroenerģijas sistēmu pievienošanu kontinentālās Eiropas tīklam. Tāpat praktiski vienlaikus Eiropas Komisija sadarbībā ar Baltijas valstīm un Poliju izstrādāja ceļa karti par sinhronizācijas projekta turpmāko ieviešanas gaitu. Šo dokumentu pērnā gada 20. jūnijā Briselē parakstīja arī Latvijas Ministru prezidents Krišjānis Kariņš.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

 

 

Atpakaļ