Likumdevēji: Eiropā nopietni jādomā par ūdeņraža izmantošanas drošību

Ūdeņradis ir bezkrāsaina gāze bez smaržas un garšas, ko bieži dēvē par “nākotnes dabasgāzi”. Tomēr atšķirībā no mums pazīstamās dabasgāzes (par 96% sastāv no metāna) tas ir ļoti ugunsnedrošs. Šis fakts mudina Eiropas Savienības (ES) likumdevējus nopietni domāt par to, kā garantēt, lai ūdeņraža riski nākotnē “neaizēnotu” tā savlaicīgu un plašu ienākšanu Eiropas enerģijas tirgū.

 

Augsta līmeņa ekspertu grupa

Šobrīd Eiropā ik gadu tiek saražotas ap 8,2 Mt ūdeņraža, un šie resursi pagaidām nenāk no “zaļiem” avotiem. Tomēr, sākot ražot tieši “zaļo” ūdeņradi lielos apjomos un kāpinot tā patēriņu Eiropā desmitkārtīgi un vairāk, tikpat strauji pieaugs arī ar ūdeņradi saistītie riski. Lai risinātu šo problēmu, Eiropas Komisija (EK) uzdeva partnerībai “Degvielas elementi un ūdeņradis” izveidot īpašu augsta līmeņa ekspertu grupu visaptverošai ūdeņraža drošas izmantošanas risku izpētei.

 

Īpaši jāpalīdz mazajiem

Ekspertu grupas galvenais uzdevums ir izpētīt, kādi riski katrā ūdeņraža lietotāju grupā ir sagaidāmi, un izstrādāt tehniskos ieteikumus to novēršanai. Ja attiecībā uz lielajiem rūpniecības uzņēmumiem jautājumu praktiski nav – tajos jau ir ieviesti īpaši, visaptveroši drošības pasākumi –, tad ar mazajiem uzņēmumiem un mājsaimniecībām situācija ir pavisam citāda. Tie ar ūdeņradi kā enerģijas avotu pagaidām nesaskaras vispār, tāpēc tiem domātais drošības pasākumu kopums tiks izstrādāts vispirms.
Paredzams, ka pirmā tehnisko ieteikumu daļa ūdeņraža izmantošanas risku novēršanai ES varētu tikt publicēta jau nākamgad. Vēlāk tos pārņems arī ES enerģētikas likumdošana.

 

600 nelaimes 30 gados

Ekspertu grupa sadarbībā ar EK Kopīgā pētniecības centra kolēģiem izpētījusi arī vēsturisko ūdeņraža izmantošanas drošības situāciju. Eiropas mēroga datubāzē, kurā reģistrēti ar ūdeņradi saistīti sprādzieni, ugunsgrēki un citas nelaimes kopš 1990. gada, šī gada septembrī bija iekļauti 600 negadījumi.
Baltijas valstīm un īpaši Latvijai ūdeņraža drošas izmantošanas jautājumi ir ļoti aktuāli, jo mūsu valstī atrodas Baltijā vienīgā dabasgāzes krātuve, par kuras iespējamu izmantošanu ūdeņraža uzglabāšanai diskusijas jau ir sākušās.  

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ