Maljorkā, Spānijā, top viena no Eiropas lielākajām “zaļā” ūdeņraža ražotnēm

Daudzas Eiropas Savienības (ES) valstis šogad sāk realizēt savus pirmos “zaļā” ūdeņraža ražošanas projektus. Viens no vērienīgākajiem šādiem projektiem top arī Spānijai piederošā Baleāru salu arhipelaga lielākajā salā – Maljorkā.


Avots: offshore-energy.biz


300 tonnas un 50 miljoni

Projekta, kuru realizē konsorcijs “Power to Green Hydrogen Mallorca” (P2GH2M), ietvaros paredzēts izveidot “zaļā” ūdeņraža ražotni, kura gadā spēs saražot ap 300 tonnām ūdeņraža resursu. Pirmais un galvenais “zaļā” ūdeņraža patērētājs būs vietējā kompānijas CEMEX būvmateriālu ražotne.
Kopējais projekta realizācijas periods būs 4 gadi: no 2021. līdz 2025. gadam, un tā mērķis – samazināt videi kaitīgos izmešus par 20 700 tonnām gadā. Tā budžets vēl tiek precizēts, tomēr jau ir zināms, ka tas nebūs mazāks par 50 miljoniem eiro.

 

Divas saules elektrostacijas tikai ūdeņradim

Elektrības, kas vajadzīga ūdeņraža ražošanai elektrolīzes procesā, avots būs divas īpaši šim nolūkam būvētas saules elektrostacijas, kas kopumā aizņems 16 hektāru platību. Pirmā stacija ar 6 hektāru platību, 16 660 saules paneļiem un uzstādīto jaudu 8,59 MW (megavati) gadā spēs saražot ap 13 516 MWh (megavatstundām) elektrības. Savukārt otra stacija 10 hektāru platībā ar 12 270 saules paneļiem un uzstādīto jaudu 6,5 MW gadā saražos ap 10 819 MWh elektrības. Paredzams, ka katras stacijas būvniecība aizņems līdz 6 mēnešiem.
Šīs stacijas saražoto elektrību nepārdos elektrības tirgū un nepiegādās klientiem – arī elektrības pārpalikumu rašanās gadījumā to paredzēts uzkrāt baterijās vēlākai izmantošanai ūdeņraža ražošanā. Tiesa, abas elektrostacijas paredzēts integrēt Maljorkas salas elektroapgādes tīklā.  
Baltijas valstīs “zaļā” ūdeņraža ražošanas iespējas pagaidām atrodas tikai izpētes stadijā, tomēr nav izslēgts, ka tuvāko desmit gadu laikā arī mūsu reģionā varētu tapt viena vai vairākas nelielas šādas ražotnes.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ
v8