Milzu laboratorijā ēku enerģijas zudumus mēra ekstremālās temperatūrās

Anglijā durvis vērusi unikāla ēku energoefektivitātes testēšanas laboratorija, kurā dzīvojamo māju zaudēto siltumu var izmērīt pat ekstremālās temperatūrās. Un, pats galvenais, pētnieki to var darīt, pat negaidot karstas vasaras vai bargas ziemas iestāšanos.


Avots: abs-cbn.com

Vienlaikus vasaras svelme un sals

Laboratorijā, kas atrodas Salfordas universitātes pilsētiņā netālu no Mančestras un atgādina lielas noliktavas angāru, zinātnieki var radīt dažādus, tajā skaitā visai ekstremālus, laikapstākļus, lai pārbaudītu, kā konkrētas ēkas iztur -25 grādu salu vai, tieši pretēji, +40 grādu karstumu. Tāpat laboratorijā var “izsaukt” arī lietu, stipru vēju un pat sniegputeni, bet, lai salīdzinātu divu dažādu temperatūras režīmu un laikapstākļu iedarbību, tās atsevišķajos nodalījumos var vienlaikus “iestāties” svelme un ziemas sals.

 

Pārbaudīt pirms ražot

Salfordas universitātes, britu būvfirmas “Barratt Developments” un franču būvmateriālu kompānijas “Saint-Gobain” kopīgais projekts, kas pazīstams arī kā Energy House 2.0, radīts tāpēc, lai praksē pārbaudītu privātmāju un citu neliela apjoma ēku prototipu enerģijas taupību tieši pirms to “masveida ražošanas” uzsākšanas.

 

Pieejama visiem būvniekiem

Jaunā laboratorija ir pieejama visiem būvniekiem, kas vēlas reālā laika apstākļos notestēt savas ēkas, jo, kā uzsver pētnieki, izveidot šādu laboratoriju, kas palīdz novērst ēku projektu energoapgādes un siltuma noturības nepilnības pirms to nonākšanas tirgū, ir daudz lētāk nekā saņemt nebeidzamas neapmierinātu klientu pretenzijas vēlāk. Baltijas valstīs un Latvijā šādu ēku energoveiktspējas testēšanas laboratoriju izveide pagaidām netiek apspriesta, lai gan arī mūsu reģionā jauno ēku enerģijas taupības jautājumi ir ļoti aktuāli.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ