Moderni gāzes katli siltākai šodienai un zaļākai nākotnei

Gāzes apkure, neraugoties uz pašreiz vērojamo relatīvi augsto resursu cenu līmeni, ir viens no ilgtspējīgākajiem mājokļa apsildes risinājumiem, kas jau tuvākajā nākotnē pavērs iespēju arī zaļo jeb atjaunojamo gāzu ienākšanai mūsu ikdienā un praktiski katrā mājā.
Tāpat mūsdienīgi un efektīvi gāzes apkures katli ne tikai palīdzēs ietaupīt gāzi un saražot vairāk siltuma, bet arī sniegs iespēju “zaļināt” mājokļa apsildi ar saules enerģijas apkures palīgsistēmām.  

 

Vispirms jāuzzina jaudas apjoms

Neatkarīgi no tā, kuru apkures veidu izvēlēsieties, vispirms ir jāsaprot, cik lielai jābūt plānotās apkures sistēmas siltuma avota – piemēram, gāzes apkures katla – jaudai. Protams, apkures katla jaudas izvēle ir atkarīga no daudziem faktoriem, tostarp ēkas energoefektivitātes līmeņa. Tomēr, lai rastos vismaz aptuvens priekšstats par to, cik lielas jaudas katls būs nepieciešams, var izmantot šādu vienkāršu apkures jaudas aprēķina veidu. Vidēji viena mājokļa kvadrātmetra apsildei būs nepieciešami 70-100 vati (W) apkures katla jaudas. Tas nozīmē, ka, ja mājokļa platība ir 100 kvadrātmetri, tā apkurei nepieciešamā gāzes katla jauda ir no 9 līdz 13 kilovati (kW).

 

Ietaupījums līdz 20%

Vēl relatīvi nesen tirgū bija plaši pieejami divi gāzes katlu veidi, kurus var nodēvēt par parastajiem un kondensācijas. Kondensācijas tipa katli no tiem ir visekonomiskākie. Šo katla darbības princips ir šāds: apkurei nepieciešamais siltums tiek iegūts ne vien sadedzinot gāzi, bet arī no tvaika kondensāta, kas veidojas degšanas laikā. Tas ļauj palielināt gāzes katla efektivitāti par līdz pat 20%. Tātad pie līdzīgiem parametriem parastais katls tērēs par 20% vairāk gāzes nekā kondensāta katls.
Citiem vārdiem sakot, gāzes kondensācijas tipa apkures iekārtās tiek lietota efektīva siltuma rekuperācijas (atgūšanas) metode,  lietderīgi izmantojot siltumu, kas citādi izplūst atmosfērā ar dūmgāzēm. Pazeminot dūmgāzu temperatūru un līdz ar to kondensējot tajās esošo ūdens tvaiku, tiek iegūts papildu siltums, kuru novada apkures sistēmā. Rezultātā tiek iegūts vairāk siltuma ar mazāku gāzes patēriņu.
Šobrīd jauni parastie gāzes apkures katli tirgū vairs nav pieejami.

 

Der visiem mājokļiem, bet visefektīvākie ir lielos

Kondensācijas tipa gāzes apkures katlus var izmantot jebkura lieluma mājokļa apsildei – sākot no neliela dzīvokļa un beidzot ar vairākus simtus kvadrātmetru lielu privātmāju. Tomēr, lai panāktu maksimālu ekonomisko efektu un gāzes ietaupījumu, ir kritiski jāizvērtē tā lietderība. Ja jūsu īpašumā ir privātmāja, kuras platība pārsniedz simts kvadrātmetrus, tad kondensāta katls salīdzinoši ātri atmaksāsies un būs ļoti izdevīgs risinājums. Savukārt, ja dzīvojat nelielā mājā vai dzīvoklī, tad kondensāta katls arī būs efektīvs, tomēr reālais resursu un naudas ietaupījums nebūs tik jūtams kā lielas privātmājas gadījumā.
Runājot par kondensācijas katla efektivitāti un vides draudzīgumu, tāpat jāatgādina, ka kondensācijas tipa gāzes apkures katli ir ideāli piemēroti kombinēšanai ar zaļās enerģijas avotiem – piemēram, saules kolektoru sistēmām. Šāda kombinētā sistēma izmanto iegūto saules siltumu īpaši efektīvi, nodrošinot karsto ūdeni, atbalstot apkures sistēmu, kā arī samazinot gāzes apkures izmaksas.

 

Gudrāka sistēma ērtākai dzīvei

Automatizācija ir vēl viens ļoti svarīgs gāzes katla raksturlielums. Tiem mēdz būt dažādas automatizācijas pakāpes, līdz pat tam, ka gāzes katlu iespējams vadīt attālināti ar mobilo ierīci.
Pirmais un vienkāršākais līmenis – iespēja sistēmā iestatīt nemainīgu apkures režīmu, kad katls visu laiku mājoklī uzturēs noteiktu temperatūru. Sarežģītākas un modernākas sistēmas pašas regulē temperatūru, ievērojot temperatūras sensoru mērījumus ēkas iekšpusē un ārpusē. Īpaši ērti, ja gāzes katla vadības sistēma fiksē temperatūru ārā. Tādā gadījumā katls negaida, kamēr temperatūra mājā pazemināsies, bet sāk kurināt, saprotot, ka laukā ir kļuvis aukstāks. Rezultātā šāds variants ir viskomfortablākais un ekonomiskākais, jo samazinās temperatūras svārstību amplitūda un katls kopumā darbojas mazāku laiku, tērējot mazāk gāzes.

 

Piemērots ne tikai šodienai, bet arī nākotnei

Mūsdienīgi kondensācijas tipa gāzes apkures katli spēj automātiski pielāgoties darbam ar dažāda veida gāzēm, ieskaitot biogāzes piejaukumus. Tā rezultātā apkures sistēmas, kuru pamatā ir šādi kondensācijas tipa katli, ir sagatavotas iespējamām gāzveida kurināmā izmaiņām nākotnē un atbilst ilgtspējīgu, ekonomisku apkures tehnoloģiju prasībām.
Vairāku ražotāju kondensācijas tipa gāzes apkures katli jau tagad ir piemēroti ne tikai tradicionālo zaļo gāzu izmantošanai, bet var tikt darbināti arī tad, ja dabasgāzei vai tradicionālo gāzu maisījumam piejaukts zināms procents ūdeņraža.

 

Tikai vecums nav iemesls maiņai

Lai gan gāzes apkures katla kalpošanas ilgums var būt ļoti atšķirīgs un atkarīgs no dažādiem apstākļiem, tas ir aptuveni 10 līdz 20 gadi. Apkures katla ekspluatācijas laiku ietekmē iekārtas lietošanas veids, tehniskā apkope, kā arī konkrētā modeļa atbilstība lietotāja vajadzībām, piemēram, apkures katla jaudas un noslodzes attiecība, kā arī apkures sistēmas temperatūras atbilstība vēlamajai. Tāpat apkures katla mūžu būtiski ietekmē ūdens un gaisa kvalitāte, kas nodrošina iekārtas pamatfunkcijas.
Lēmumu par apkures katla nomaiņu nevajadzētu pieņemt, pamatojoties uz to, ka iekārta vienkārši ir novecojusi. Pirms tam būtu jāizvērtē gāzes patēriņš un apkures sistēmas spēja nodrošināt nepieciešamo sadzīves komfortu. Ja tomēr novērojat, ka katlam ir nepieciešams ilgāks laiks, lai uzsildītu mājokli, vai arī karstā ūdens temperatūra ir nepietiekama vai svārstīga, tās ir pirmās pazīmes, kas liecina, ka pienācis brīdis apkures katla apkopei, remontam vai nomaiņai.
Atcerieties: savlaicīga un pamatota gāzes apkures katla nomaiņa padarīs mājokli ne tikai siltāku un komfortablāku, bet arī samazinās gāzes patēriņu un ietaupīs naudu. Nomainot veco iekārtu pret jaunu, būs iespējams uzlabot un padarīt efektīvāku visu apkures sistēmu, jo to varēs aprīkot ar mūsdienīgāku automātiku – piemēram, vadības funkciju, tālvadības regulatoru, termostatiem u. c.

 

Ar kādām izmaksām jārēķinās

Gāzes apkures katlu cenas ir atkarīgas no iekārtas jaudas un automatizācijas iespējām. Katla iegādes izmaksām jāpierēķina arī saskaņošanas, demontāžas, montāžas un regulēšanas izmaksas, kas savukārt atkarīgas no montiera darba apjoma un katla uzstādīšanas vietas.
Mainot vecās paaudzes apkures iekārtu uz mūsdienīgu kondensācijas tipa katlu, jārēķinās arī ar iespējamām skursteņa pārbūves izmaksām. Lai gan sākotnēji katla nomaiņas izmaksas varētu šķist lielas, ilgtermiņā tas var ievērojami samazināt rēķinus gan par gāzi, gan par elektroenerģiju. Jauna apkures sistēma, kas aprīkota ar viedo vadības funkciju, gada laikā mājsaimniecībai ļauj ietaupīt līdz pat 30 procentiem no apkures izmaksām.
Tāpat jāatceras, ka sertificēts meistars vislabāk palīdzēs izvēlēties telpu platībai un apkures sistēmas specifikai piemērotu gāzes apkures katlu. Profesionāla palīdzība noderēs arī tāmēšanā, objekta apsekošanā, saskaņošanas dokumentācijas sagatavošanā, veco iekārtu demontāžā un jauno iekārtu montāžā, kā arī to garantijas un pēcgarantijas servisā.

Atpakaļ