Nīderlandē realizēs unikālu gāzes elektrostacijas projektu, kur 30% kurināmā būs ūdeņradis

Tuvākā gada laikā Nīderlandē tiks realizēts unikāls projekts: enerģētikas koncerns RWE no Zviedrijas uzņēmuma “Vattenfall” par 500 miljoniem eiro iegādājies “Magnum” gāzes elektrostaciju ar mērķi pārvērst to par lielāko “zaļā” ūdeņraža un dabasgāzes vienlaicīgas sadedzināšanas centru valstī un, iespējams, arī Eiropā.  


Jau tagad viena no modernākajām pasaulē

“Magnum” elektrostacija, kas darbojas kopš 2013. gada, ir viena no modernākajām šāda veida elektrostacijām pasaulē, un tās uzstādītā jauda ir 1,4 gigavati. Tā sastāv no trim gāzes energoblokiem un atrodas Emshāvenas ostā, Nīderlandes ziemeļu provincē Groningenā. Paredzams, ka šis vērienīgais dabasgāzes un “zaļā” ūdeņraža vienlaicīgas sadedzināšanas projekts nākotnē varētu kļūt par ne tikai pašmāju, bet arī starptautiska mēroga ūdeņraža ekonomikas centru.

 

Tikai ūdeņradis – trīs līdz piecu gadu laikā

Pateicoties savai unikālajai konstrukcijai, “Magnum” jau šodien tiek uzskatīta par lielā mērā “ūdeņradim gatavu” elektrostaciju. Eksperti lēš, ka viena gada laikā stacija varētu būt gatava sadedzināt ap 30% ūdeņraža. Savukārt trīs līdz piecu gadu laikā tā pilnībā varētu pāriet tikai uz “zaļo” ūdeņradi kā vienīgo kurināmo. Protams, ar nosacījumu, ka tik lieli “zaļā” ūdeņraža resursi reģionā būtu pieejami.

 

Daļa no lielāka projekta

Jaunā “Magnum” īpašniece RWE jau kopš 2020. gada Groningenā realizē “Eemshydrogen” – projektu videi draudzīga ūdeņraža ražošanai Nīderlandes ziemeļos, jo īpaši jūras piekrastē. Piekrastes vēja parka “Hollandse Kust West VII” kompleksā RWE plāno būvēt arī elektrolīzerus ar kopējo uzstādīto jaudu 600 megavati (MW), kas varētu daļēji nodrošināt “Magnum” elektrostaciju ar nepieciešamajiem ūdeņraža resursiem. Tāpat atbalstu “zaļā” ūdeņraža ražošanai nākotnē varētu sniegt lielās saules elektrostacijas.
Arī Baltijā un konkrēti Latvijā tiek aktīvi domāts par ūdeņraža un dabasgāzes vienlaicīgu sadedzināšanu. Konkrēti norit Rīgas TEC-2 ūdeņraža ražošanas pilotprojekts ar iespējamo uzstādīto jaudu 34 kilovati, 100kW vai 6,5 MW.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ