Nodots ekspluatācijā Norvēģijas - Polijas dabasgāzes starpsavienojums Baltic Pipe

Viens no vērienīgākajiem Austrumeiropas dabasgāzes piegāžu dažādošanas projektiem, 900 km garais un 1,6 miljardus eiro vērtais Norvēģijas-Polijas dabasgāzes starpsavienojums Baltic Pipe, oficiāli uzsāka darbu 2022. gada 27. septembrī. Paredzams, ka tas spēs aizvietot aptuveni 60% no Polijas gāzes importa, kas līdz šim nācis no Krievijas caur Jamalas-Eiropas gāzesvadu. Baltic Pipe ir nozīmīgs arī Baltijas valstīm un Latvijai, kas ir ieguvušas pavisam jaunu cauruļvadu dabasgāzes piegādes ceļu.


7 BCM Polijai, 3 – Dānijai

Baltic Pipe ir stratēģisks infrastruktūras projekts, un tehniski tas ir sarežģītāks nekā sākotnēji varētu domāt. Patiesībā Baltic Pipe ir Norvēģijas un Vācijas gāzes cauruļvada Europipe II, kas šķērso Ziemeļjūru, atzars uz Poliju. Jaunais cauruļvads transportēs dabasgāzi no ieguves vietām Norvēģijā caur Dāniju uz Poliju, un tā pārvades jauda būs līdz 10 miljardiem kubikmetru (BCM) gāzes gadā. Apmēram 7 BCM tiks nogādāti Polijā, bet 3 BCM paliks Dānijas tirgū.

 

Pieci projekta posmi

Jaunā gāzesvada projektu kopīgi izstrādāja Dānijas pārvades sistēmas operators (PSO) Energinet un Polijas gāzes PSO Gaz-System, un tas tika realizēts piecos posmos: izbūvēts jūras gāzes cauruļvads starp Norvēģijas un Dānijas gāzes pārvades sistēmu, veikta esošās pārvades sistēmas paplašināšana Dānijā, izbūvētas četras gāzes kompresoru stacijas, lielākā no kurām atrodas Zēlandes austrumos, izveidots jūras gāzes cauruļvads starp Dānijas un Polijas gāzes pārvades sistēmām, kā arī veikta Polijas gāzes pārvades sistēmas paplašināšana.

 

Iespējams, palīgs arī Baltijas valstīm

Arī Baltijas valstu un Somijas gāzes tirgos Baltic Pipe darbības uzsākšana ir būtisks notikums. Gan teorētiski, gan praktiski, pateicoties Polijas-Lietuvas dabasgāzes starpsavienojumam GIPL, arī Baltijas valstis un Somija nākotnē varētu saņemt dabasgāzi, kas piegādāta pa jauno Baltic Pipe cauruļvadu. Protams, ar nosacījumu, ka visi jaunā gāzesvada importētie resursi netiktu patērēti pašā Polijā. 

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ