Norvēģija milzīgo Trollas dabasgāzes lauku izmantos vēl krietni pēc 2050. gada

Augusta pēdējās dienās Norvēģija oficiāli uzsāka dabasgāzes ieguvi milzīgā Trollas dabasgāzes laukā, kas atrodas Ziemeļjūrā, trešās kārtas ietvaros. Kā ziņo projekta realizētājs un operators valsts kompānija “Equinor”, Trollas izstrādes trešā kārta ļauj būtiski paildzināt šī dabasgāzes lauka izmantošanas laiku, kas nu varētu beigties “krietni pēc 2050. gada”.


Avots: Equinor


8% no ES gada patēriņa

Norvēģija ir Rietumeiropas lielākā naftas un dabasgāzes ieguvēja, kas nodrošina aptuveni 22% no šo resursu Eiropas Savienības (ES) gada patēriņa. Savukārt Trolla ir lielākais šobrīd izmantotais dabasgāzes ieguves lauks Eiropā un nodrošina aptuveni 8% no ES ikgadējā dabasgāzes patēriņa. Trollas dabasgāzes lauka ekspluatācija aizsākās 1995. gadā, un drīz pēc tam vienlaikus ar dabasgāzi tajā tika uzsākta arī naftas ieguve.

 

Ceļš pie patērētājiem

Dabasgāze no Trollas tiek transportēta pa trim cauruļvadiem uz pārstrādes rūpnīcu Kollsnesā, no kurienes praktiski visa dodas tālāk pie patērētājiem Rietumeiropā, bet dabasgāzes kondensāts pa cauruļvadu nonāk Mongstādes terminālī. 2010. gadā Mongstādes terminālī tika atvērta arī dabasgāzes elektrostacija, kas to nodrošina ar elektrību un siltumu, vienlaikus ražojot elektrību Trollas dabasgāzes lauka platformām. Daļa dabasgāzes tiek transportēta arī “pa tiešo” caur “Zeepipe” II A un II B cauruļvadiem uz Zēbrigi, Beļģijā.

 

347 miljardi kubikmetru un 8 miljardi kronu

Trollas lauka trešās kārtas apguves laikā – vairāk nekā trīsdesmit gados – būs iespējams iegūt ap 347 miljardiem kubikmetru dabasgāzes, kas ir 2,2 miljardi barelu naftas ekvivalentā. Lietderīgi un efektīvi izmantojot esošo infrastruktūru, projekta izmaksas izdevies samazināt līdz 8 miljardiem Norvēģijas kronu jeb 918 miljoniem ASV dolāru, kas ir krietni mazāk par abu iepriekšējo kārtu realizācijas izmaksām. Savukārt gada ieņēmumi no jaunā projekta varētu sasniegt 17 miljardus kronu.
Trollā iegūtā dabasgāze tiek izmantota praktiski visā ES. 2021. gada jūnijā “Equinor” paziņoja arī par nodomu jau šī gada otrajā pusē uzsākt regulāras LNG piegādes Baltijai caur Klaipēdas LNG termināli.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ
v8