Papīra baterijas ar ūdens slēdzi var palīdzēt “zaļināt” Eiropas elektronikas industriju

Papīra baterijas un ūdens slēdzi – tā nav vis zinātniskā fantastika, bet gan realitāte. Par šādu bateriju prototipu izstrādi paziņojuši Šveices federālās materiālu zinātnes un tehnoloģiju laboratorijas (EMPA) zinātnieki. Paredzams, ka nākotnē to pilnveidotā versija varētu tikt izmantota vienreizlietojamās elektronikas darbināšanai. Bez tam EMPA komanda jau pārbaudījusi papīra bateriju “dzīvotspēju”, pievienojot divas no tām modinātāja digitālajam displejam.


Aktivizē divi ūdens pilieni

Pēc tam, kad baterijas aktivizēja divi ūdens pilieni, tās sāka darboties 20 sekunžu laikā un turpināja nepārtraukti darbināt displejus veselu stundu, līdz papīrs sāka izžūt. Papīra baterija sasniedz maksimālo stabilo spriegumu 1,2 voltu apmērā, tikai nedaudz mazāk par 1,5 voltiem, ko nodrošina visiem labi pazīstamā AA baterija.

 

Derēs gan mazam, gan arī lielākam

Tiklīdz tiks novērstas dažas izmēģinājumu laikā pamanītās nepilnības, papīra baterijas varēšot jau izmantot, piemēram, viedo etiķešu, kas domātas dažādu preču iepakojumu pārvietošanas izsekošanai, ražošanā. Tajā pat laikā Šveices zinātnieki ir pārliecināti, ka papīra baterijas nākotnē derēs arī kam lielākam – piemēram, vides sensoru vai pat medicīnas ierīču darbināšanai. Vienlaikus  papīra baterijas ūdens slēdzis pat bez īpašas pielāgošanas varētu būt noderīgs mitruma līmeņa noteikšanai.

 

Samazinās vides piesārņojumu

Tā kā baterijas pamata sastāvdaļas papīrs un cinks ir bioloģiski noārdāmi materiāli, jaunā baterija varētu palīdzēt būtiski samazināt visa veida vienreizlietojamās elektronikas ietekmi uz vidi. EMPA baterija iezīmīga ar to, ka, pretstatā daudzām metāla gaisa baterijām, tajā tiek izmantota metāla folija, kas pakāpeniski noārdās, akumulatoram izlādējoties. Tās dizains ļauj izmantot tikai tik lielu cinka daudzumu, kāds faktiski nepieciešams.
Baltijas valstīs alternatīvu barošanas avotu neliela apjoma un vienreizlietojamai elektronikai izstrāde pagaidām nav attīstīta, tomēr nākotnē tā varētu kļūt par vienu no perspektīviem nišu ražošanas veidiem arī mūsu reģionā.  

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ