Pasaulē pirmā otrreiz izmantojamā vēja turbīna pēc 30 gadiem pārtaps televizoros

Visā pasaulē, tajā skaitā Eiropā, strauji pieaug demontēto vēja turbīnu, kas nokalpojušas 20 un vairāk gadus, apjoms. Pagaidām tās reti pārstrādā, jo šo iekārtu ražošanai masveidā izmanto grūti pārstrādājamus saistmateriālus. Tomēr pārredzamā nākotnē situācija varētu būtiski mainīties.


Avots: gccbusinessnews.com


85% nonāk izgāztuvē

Ik gadu Eiropā darbu sāk apmēram 3000 jaunas vēja enerģijas turbīnas, kuru darba mūžs sastāda no 20 līdz 30 gadiem. Bet brīdī, kad šīs turbīnas ir jādemontē, katra iekārta pārvēršas vairākos desmitos tonnu grūti pārstrādājamu un pat grūti pārvadājamu lielgabarīta atkritumu. Ap 85% no tiem nonāk nevis pārstrādē, bet gan izgāztuvēs. Tomēr vislielākās problēmas rada viena turbīnu sastāvdaļa – milzīgās turbīnu lāpstiņas, kurus pašreiz Eiropā praktiski nekad nepārstrādā.

 

25 000 tonnu “zaļo” atkritumu gadā

Vēja turbīnu lāpstiņas lielākoties tiek izgatavotas no stikla šķiedras vai oglekļa šķiedras, kas tiek karsēta kopā ar sveķiem, veidojot vieglu, tomēr ļoti izturīgu materiālu. Tas var stāties pretī pat visskarbākajiem laikapstākļiem un spēcīgākajam vējam. Tomēr, ja to masveidīga otrreizēja izmantošana netiks uzsākta ļoti drīz, lāpstiņu uzkrāšanās problēma visā Eiropā “augs kā sniega bumba”. Ik gadu tikai nolietotās turbīnu lāpstiņas vien varētu veidot 25 000 tonnu “zaļo” atkritumu.
Lai šī problēma nekļūtu pilnīgi neatrisināma, ir nolemts izstrādāt viegli otrreiz izmantojamu vēja turbīnu lāpstiņu.

 

Spāņi pirmie piedāvā risinājumu

Šo grūto uzdevumu vairākus gadus risināja arī Spānijas vēja iekārtu ražotājs “Siemens Gamesa”. Un tikai šī gada rudenī tika paziņots, ka tam pirmajam pasaulē ir izdevies izveidot pilnīgi pārstrādājamu vēja turbīnas lāpstiņu – RecyclableBlade. Tā ir izgatavota, izmantojot jauna veida sveķus, kuru lāpstiņas mūža beigās var viegli atdalīt no citām tās sastāvdaļām. Pēc tam šīs sastāvdaļas bez problēmām var izmantot atkārtoti – piemēram, datoru vai televizoru korpusu ražošanai.  Turklāt RecyclableBlade jau ir gatava komerciālai izmantošanai atklātā jūrā. Pirmās sešas jaunā veida lāpstiņas, kuru garums sasniedz 81 metru, saražotas “Siemens Gamesa” rūpnīcā Olborgā, Dānijā. Tās paredzēts uzstādīt Kaskasi jūras vēja elektrostacijā Vācijā, kas enerģijas ražošanu sāks jau nākamgad. Arī Baltijas valstu plānotajos lieljaudas vēja parkos nākotnē varētu tikt izmantota inovatīvā RecyclableBlade lāpstiņu tehnoloģija.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ
v8