Pasaules lielākā pārrobežu enerģijas saite savienos Nīderlandi un Lielbritāniju

Nīderlande un Lielbritānija plāno apvienot spēkus pasaulē lielākā pārrobežu elektrības starpsavienojuma būvei. Tā nodrošinās lielāku “zaļās” enerģijas pieejamību iedzīvotājiem un padarīs elektrības piegādes vēl drošākas nekā līdz šim.


Elektrība 1,8 miljoniem mājokļu

Par ambiciozajiem jaunās enerģijas saites, kura nodēvēta par “LionLink”, būvniecības plāniem tika paziņots šī gada pavasarī, norādot, ka projekts tiks uzskatīts par stratēģiski nozīmīgu abās partnervalstīs. Tas savienos vēja parkus Ziemeļjūrā ar britu un Nīderlandes energosistēmām, un tā jauda būs 1,8-2 gigavati (GW) – pietiekami, lai nodrošinātu ar elektrību 1,8 miljonus mājsaimniecību.

 

23 miljardi gadā un 40 000 “zaļo” darbavietu

“LionLink” tiks veidots, izmantojot zemūdens kabeļus un jūras pārveidotāja platformu, kur elektrība no augstsprieguma līdzstrāvas (HVDC) tiks pārveidota par augstsprieguma maiņstrāvu (HVAC), kas nepieciešama ievadīšanai sauszemes augstsprieguma tīklā. Lai gan jaunā kabeļa maršruts vēl nav precizēts, tiek uzsvērts, ka tas samazinās vajadzību pēc turpmākas piekrastes energoinfrastruktūras izbūves jūras piekrastes pašvaldībās Lielbritānijā. Bez tam projekta attīstītāji paredz, ka projekts ienesīs ap 20 miljardiem mārciņu (23 miljardiem eiro) gadā Lielbritānijas piekrastes reģionu budžetos un radīs ap 40 000 kvalificētu “zaļo” darbavietu.

 

Papildus jau esošajai supersaitei

“LionLink” būs jaudīgs palīgs jau esošajai supersaitei “BritNed”, kas savieno Lielbritāniju un Nīderlandi. Šis 1 GW maksimālās pārvades jaudas HVDC zemūdens kabelis starp Greinas salu Lielbritānijā un Māsvlakti netālu no Roterdamas Nīderlandē tika nodots ekspluatācijā 2011. gadā. Pamatā šī saite tiek izmantota elektrības importam no Nīderlandes uz Lielbritāniju.
Baltijas un Ziemeļvalstu, kā arī Polijas energosistēmas šobrīd savieno četras lieljaudas saites – trīs jūras kabeļi (Estlink I un II – Igaunija un Somija, NordBalt – Lietuva un Zviedrija) un viena sauszemes (LitPol Link – Polija un Lietuva) saite.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

 

Atpakaļ