Pētījums: Eiropa pārāk ātri zaudē savus meža resursus

Saskaņā ar 2022. gada novembra sākumā publicēto organizācijas “Partnership for Policy Integrity” (PFPI) pētījumu Eiropas Savienība (ES) satraucošā ātrumā zaudē savus mežu resursus, un kurināmās koksnes ieguve ir galvenais šī zaudējuma cēlonis.

 


Antirekords uz enerģētikas rēķina

Pētījumā teikts, ka pēdējo trīsdesmit gadu laikā ES dalībvalstis ir piedzīvojušas neredzēti strauju mežu teritoriju samazināšanos. Konkrēti 2020. gadā samazinājums bijis par 239% lielāks nekā 1990. gadā. Turklāt koksnes izmantošana enerģētikā – siltuma un elektroenerģijas ražošanā – šajā laika posmā augusi par vairāk nekā 1000%, ko var uzskatīt par Eiropas mēroga “antirekordu”.

 

Vairāk nekā puse “zaļās” enerģijas

Saskaņā ar Eiropas Komisijas datiem biomasa pašlaik veido gandrīz 60% no visas atjaunojamās enerģijas ES – vairāk nekā vēja un saules enerģija kopā, un paredzams, ka pieprasījums pēc kurināmās koksnes tuvākajos gados tikai pieaugs. Tiesa, šī gada septembrī Eiropas Parlaments atbalstīja plānus pārtraukt subsīdijas elektrostacijās izmantotajai biomasai un izslēgt lielāko daļu koksnes sadedzināšanas no ES “zaļās” enerģijas mērķiem. Taču pētījumā tāpat uzsvērts, ka šīs izmaiņas neietekmēs dzīvojamo māju koksnes dedzināšanu, kas vēl arvien Eiropā veido lielāko daļu “zaļās” enerģijas patēriņa.

 

Baltija starp lielākajiem patērētājiem

Lielākie bioenerģijas patērētāji ES ir Vācija, Francija, Itālija, Zviedrija un Lielbritānija, savukārt Skandināvijas un Baltijas valstis, kā arī Austrija patērē visvairāk bioenerģijas uz vienu iedzīvotāju. Un vairāk nekā puse no šīs enerģijas nāk tieši no koksnes. 2020. gadā Latvijā izcirstais koksnes apjoms vien sastādīja 13,24 miljonus kubikmetru: valsts mežos iegūtās koksnes apjoms palielinājies par 0,72 miljoniem kubikmetru, bet pārējos mežos samazinājies par 0,82 miljoniem kubikmetru. Vairāk nekā puse no visas koksnes Latvijā tiek izmantota enerģētikā – siltuma ražošanai katlumājās un koģenerācijas stacijās, kā arī privātmāju apkurē.  

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ