Polija enerģijas drošības paaugstināšanai attīstīs hidroakumulāciju

Lai uzlabotu energoapgādes drošību un atbalstītu “zaļās” enerģijas plašāku izmantošanu, Polija ir pieņēmusi lēmumu par jaunas hidroakumulējošās stacijas (HAES) būvniecību un esošo HAES modernizāciju. Vērienīgo projektu, kas ilgs vairāk nekā desmit gadus, kopīgi realizēs Polijas Klimata un vides ministrija, Nacionālais vides aizsardzības un ūdenssaimniecības fonds un energokompānija “PGE Polska Grupa Energetyczna”.


“Zaļajai” enerģijai šodien un kodolenerģētikai rīt

HAES Polijā tiek izmantotas jau sen, un visas trīs lielākās hidroelektrostacijas šajā valstī – Žarnoveca (jauda 680 megavati (MW), sāka darbu 1983. g.), Žara (580 MW, 1979. g.) un Dihova (90 MW, 1936. g.), ir tieši šādas. Tās spēj uzkrāt ūdeni speciālos rezervuāros un izmantot to elektrības ražošanai, kad tas ir visvairāk nepieciešams. HAES dod plašas energosistēmas regulēšanas iespējas, kā arī veic balansējošo jaudu funkciju. Polijas gadījumā HAES ir ļoti svarīgas ne tika energoapgādes drošībai, bet arī izkliedētās “zaļās” enerģijas attīstībai šodien un kodolenerģētikas izaugsmei nākotnē.

 

Viens no dārgākajiem enerģētikas projektiem

Polijas HAES modernizācijas plāns paredz, ka nākamo desmit gadu laikā tiks veikti visu esošo staciju modernizācijas darbi, kā arī uzsākta jaunas HAES būvniecība valsts centrālajā reģionā. Lai gan informācija par konkrētu jaunās stacijas atrašanās vietu, uzstādīto jaudu un plānotajām investīcijām pagaidām nav pieejama, eksperti lēš, ka tās jauda varētu būt līdz 500 MW. Tāpat jaunās HAES būvniecība būs viens no dārgākajiem Polijas enerģētikas projektiem pēcpadomju periodā. Jau aprēķināts, ka, ja stacijas uzstādītā jauda būs 500 MW, tā ik gadu ļaus ietaupīt ap 8,5 miljoniem tonnu videi kaitīgo izmešu.

 

Svarīga arī Baltijai

Jaunās Polijas HAES projekts ir svarīga investīcija ne tikai šīs valsts, bet arī Baltijas reģiona energoapgādes drošībā, jo pēc energosistēmu sinhronizācijas zonu maiņas 2025. gadā trīs Baltijas valstis tiks fiziski iesaistītas kopējā kontinentālās Eiropas energosistēmā tieši caur Poliju. Arī Baltijā pašreiz darbojas viena HAES – tā ir Kroņu HAES (jauda 900 MW) Lietuvā. Tiesa, Paldiskos, Igaunijā, līdz 2029. gadam varētu tapt vēl viena šāda stacija (jauda 500 MW), kuras būvniecības projekta priekšizpēte tika veikta 2020. gadā.  

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

 

Atpakaļ