Polija ignorē tiesas lēmumu, atsakās slēgt strīdīgās ogļu raktuves

2021. gada rudenī Eiropas Kopienu tiesa (EKT) sprieda, ka no Polijas tiks piedzīts pusmiljons eiro dienā par Čehijas pierobežā esošās Turovas ogļu raktuves turpmāku izmantošanu, neņemot vērā kaimiņvalsts amatpersonu un vides aizstāvju iebildumus.


Asi vēršas pret sprieduma nepildītāju

Atklātās raktuves Turovas apkārtnē Polijas dienvidrietumos, kur iegūst brūnogles, darbojas jau vairāk nekā gadsimtu. Taču pēdējā laikā tās ir krietni paplašinājušās Čehijas robežas virzienā un sākušas ietekmēt Čehijas pierobežas rajonu ūdensapgādi. Vēl šī gada maijā EKT lēma raktuves uz laiku slēgt, līdz “ūdens strīds” tiks galīgi atrisināts, taču Polija atteicās šo lēmumu pildīt.
Tas ir pirmais gadījums, kad EKT tik asi reaģē uz tās iepriekšējo spriedumu nepildīšanu.

 

Strīds nav atrisināts

Eiropas Komisija (EK) iesaistījās strīda risināšanā, atzīstot, ka Polija pārkāpusi Eiropas Savienības  (ES) likumus, kas šādos gadījumos paredz obligātas konsultācijas ar kaimiņvalstīm. Vienlaikus gan EK atzīmēja, ka Čehijas apsūdzības attiecībā uz raktuvju ietekmi uz ūdens plūdumu neesot līdz galam pamatotas ar pierādījumiem. Neraugoties uz to, Čehijas valdība lūdz Poliju segt jaunu ūdens avotu būvniecības izmaksas un sniegt visu pieejamo informāciju par brūnogļu raktuvju paplašinājuma ietekmi uz vidi. Pagaidām abpusēji pieņemamu vienošanos Čehijai un Polijai panākt nav izdevies.

 

Pagarina līdz 2044. gadam

Turovas raktuvju izmantošanas licence beidzās 2020. gadā, bet Polijas valdība to jau divkārt pagarinājusi līdz pat 2044. gadam, kas nozīmē, ka raktuves varētu darboties vēl 23 gadus. Lielā mērā šis lēmums ir pamatots ar to, ka Polija, visticamāk, kļūs par pēdējo ES dalībvalsti, kas pilnībā atteiksies no ogļu izmantošanas elektrības ražošanā. Saskaņā ar Polijas valdības šī gada 28. aprīlī pieņemto lēmumu atteikšanās no visa veida oglēm šajā valstī paredzama vien 2049. gadā.
Baltijas valstīm atteikšanās no ogļu izmantošanas enerģētikā nav aktuāla, jo jau daudzus gadu desmitus nedz Latvijā, nedz Lietuvā un Igaunijā tās vairs neizmanto elektrības un siltuma ražošanai.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ