Polijas piekrastē vācieši būvēs milzu vēja parku ar ūdeņraža ražotni

Polijas vēja enerģētika jau tuvākajos gados varētu uzsākt ļoti strauju attīstību – šādu paziņojumu izplatījis lieljaudas vēja parka “Sharco Duo” attīstītājs, vācu energokompānija RWE, kas pati  līdz 2030. gadam Polijas piekrastē plāno uzbūvēt milzu vēja parku ar zaļā ūdeņraža ražotni.


 

1,8 GW – 11 miljonu elektroapgādei

RWE ir iecerējusi laika posmā no 2026. līdz 2028. gadam uzbūvēt un nodot ekspluatācijā vēja parku ar uzstādīto jaudu 1,8 gigavati (GW), kas atradīsies Baltijas jūrā apmēram 47 km no Polijas piekrastes Slupskas rajonā. Paredzams, ka jaunā stacija, kura būs izvietota ap 45 m dziļā akvatorijā un kopumā aizņems 121 km2 lielu teritoriju, varēs saražot tik daudz elektrības, cik nepieciešams 11 miljonu cilvēku enerģijas vajadzību apmierināšanai.

 

Vēl: zaļais ūdeņradis un enerģijas uzkrājējs

Vēlākā laikā – no 2028. gada – paredzēts pakāpeniski palielināt “Sharco Duo” jaudu, kas projekta realizācijas beigu posmā varētu sasniegt 8 GW. Tik liels uzstādīto elektrisko jaudu daudzums ir vajadzīgs tādēļ, ka to lietos ne tikai elektrības ražošana. Tāpat projekta ietvaros paredzēts izveidot arī “zaļā ūdeņraža” ražotni, kuras jauda varētu būt viena no lielākajām Eiropā, kā arī enerģijas uzkrāšanas sistēmu.

 

Arī Latvijas vējš “mostas”

Lai gan Latvijā lielā vēja enerģētika pagaidām nav attīstīta, jau tuvākajos gados paredzēts veidot gan jaunus sauszemes, gan arī jūras vēja parkus. "Latvijas vēja parki” plāno meža zemju teritorijās izbūvēt līdz šim apjomīgākos vēja parkus Latvijas teritorijā, kas varēs saražot līdz 30% no pērn valstī patērētās elektroenerģijas. Savukārt Latvijas–Igaunijas kopprojektā “Elwind” plānots līdz 2030. gadam jūrā – iespējams, Kurzemes piekrastē – uzbūvēt vēja parku ar kopējo jaudu 700–1000 megavati.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ