Portugāle un Spānija piedāvā savas LNG termināļu jaudas kaimiņiem, vajag tikai gāzesvadus

Spānija un Portugāle ar septiņiem lieljaudas sašķidrinātās dabasgāzes (SDG) termināļiem ir gatavas atvērt Eiropas Savienības (ES) kaimiņiem jaunus un uzticamus gāzes piegādes ceļus. Taču, lai tas praktiski notiktu, nepieciešams vēl viens dabasgāzes starpsavienojums starp Ibērijas pussalu un pārējo Eiropu.

Divi ir, bet vajag trešo

Spānija un Portugāle saņem dabasgāzi pa cauruļvadiem no Alžīrijas un Marokas, kā arī ar kuģiem no ASV, Kataras un Nigērijas. Šobrīd valstu gāzapgādes sistēmas ar pārējo Eiropu savieno divi gāzesvadi, kas šķērso Spānijas un Francijas robežu Pirenejos – Larrau un Biriatou rajonos. To kopējā pārvades jauda ir aptuveni 7 miljardi kubikmetru (BCM) gadā, kas ir pietiekams daudzums iekšējā tirgus vajadzībām. Taču, ja Spānija un Portugāle vēlēsies “dalīt” savu SDG ar citām ES valstīm – piemēram, Vāciju – būs nepieciešams būvēt vēl vienu, tikai šim mērķim paredzētu, gāzesvadu.

 

Francijā ideja nerod atbalstu

Portugāle un Spānija ir ieinteresētas to būvēt starp Spāniju un Franciju, caur jau pazīstamo “Pireneju koridoru”. Projekts, kura izmaksas varētu sasniegt ap 3 miljardiem eiro (EUR), pazīstams ar nosaukumu Midcat. Ja tas tiktu realizēts, tad nodrošinātu apmēram 3-4 BCM dabasgāzes Centrālās un Austrumeiropas ES dalībvalstīm gadā. Taču Francija šī projekta realizāciju neatbalsta, norādot, ka pat divu esošo Spānijas-Francijas gāzes cauruļvadu jaudas nekad netiek pilnībā izmantotas.  

 

Rezerves variants – Itālija

Francijas kategoriska atteikuma gadījumā ES līmenī varētu tikt apsvērts cits Ibērijas pussalas un pārējo ES valstu dabasgāzes starpsavienojuma variants. Tas varētu būt ap 700 km garš zemūdens gāzesvads no Barselonas Spānijā uz Livorno Itālijā, kura izmaksas būtu gandrīz tikpat lielas kā Spānijas-Francijas trešajam cauruļvadam – starp 2,5 un 3 miljardiem EUR. Tiek lēsts, ka šāda gāzesvada būvniecības projekta realizācijai vajadzētu vismaz 3 gadus.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ