Sausā vasara Francijā rada bažas kodolstaciju drošībai

Francijā kodolstacijas saražo ap 70% no visas elektrības, taču, lai šī ražošana būtu fiziski iespējama un droša, ir nepieciešams ūdens staciju dzesēšanai. Bet šogad daudzviet Eiropā, un tajā skaitā Francijas upēs, tā bija ļoti maz, radot nopietnas bažas kodolenerģētikas industrijai.


Ūdens trūkums un uzsilšanas problēma

Upju, ezeru vai jūras ūdens ir kritiski nepieciešams kodolstaciju aktīvo zonu dzesēšanai, lai nerastos to pārkaršana un netiktu apdraudēta staciju drošība. Tas nozīmē, ka bez pietiekamiem ūdens resursiem stacijas nevar darboties. Un 2022. gada vasaras postošais sausums Francijā radīja tieši šādu situāciju. Tās dēļ nācās apturēt pat vairākas valsts kodolstacijas.
Jau šī gada jūlija vidū draudus radīja arvien vairāk uzsilstošais Ronas un Garonnas upju ūdens, kas vairs nevarēja nodrošināt pilnvērtīgu staciju dzesēšanu. Tādēļ jau jūlijā Francija ierobežoja elektrības ražošanu uzreiz trijās kodolstacijās: Trikastēnā, Sentolbanā un Golfešā.

 

Augustā sausums aptur Šo

Situācija neuzlabojās arī augustā, kad ūdens pārliekas uzsilšanas draudiem pievienojās upju izžūšanas draudi. Tā rezultātā augustā uz laiku tika pilnībā apturēts abu divu Šo kodolstacijas, kas atrodas Ardēnu departamentā Francijas ziemeļos, kodolreaktoru darbs. Šādus drošības pasākumus nācās veikt tāpēc, ka Māsas upē, kas nodrošina abu kodolstacijas redaktoru dzesēšanu, kritiski nokritās ūdens līmenis. Stacijas tuvākajā apkaimē tika izsludināts trešā līmeņa sausuma brīdinājums, kas nozīmē, ka pat tik ūdeņiem bagātai upei kā Māsa draudēja daļēja izžūšana.

Divās Baltijas valstīs – Latvijā un Igaunijā – šobrīd aktīvi pēta mazas jaudas kodolreaktoru būves iespējas, lai gan lēmumi par kodolenerģijas izmantošanu abās valstīs vēl nav pieņemti. Tā kā Baltijas valstīm, ņemot vērā reģiona mēreno klimatu, upju ūdens kritiskas sasilšanas vai izžūšanas draudi nav raksturīgi pat viskarstākajās vasarās, arī Latvijā šādas situācijas rašanās faktiski nebūtu iespējama pat tad, ja mūsu valstī pie kādas no lielajām upēm atrastos kodolstacija.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ