Skotijas piekrastē uzstādīta pasaulē lielākā un jaudīgākā viļņu elektrostacija

Šobrīd pasaulē lielākā un jaudīgākā viļņu elektrostacija, kas palīdzēs apgādāt ar elektrību Lielbritānijas ziemeļu piekrasti, “devusies jūrā” no Skotijas pilsētas Dandī ostas. Šīs iespaidīgās iekārtas, kas elektrību ražos netālu no Orkneju salu arhipelāga, svars ir 680 metriskās tonnas un uzstādītā jauda – 2 megavati (MW).

 

2X1 MW, 600 kvadrātmetri un 10 miljoni eiro

Jaudīgās 73 metrus garās iekārtas, kurai dots nosaukums “Orbital O2”, ražotājs ir Skotijas enerģijas iekārtu uzņēmums “Orbital Marine Power”. Tā atbalsta divas 1MW turbīnas, kas izvietotas katrā iekārtas pusē – uz tās “spārniem”. Ar rotoru diametru 20 metri un to noklājuma laukumu 600 kvadrātmetri jaunā viļņu enerģijas iekārta vislabāk var darboties tad, kad plūdmaiņu ātrums ir apmēram 2,5 metri sekundē. “Orbital O2” projektēšana, būvniecība un transportēšana uz paredzamo izmantošanas vietu Ziemeļjūrā tika pilnībā finansēta no dažādu nacionālo un Eiropas Savienības fondu līdzekļiem, un kopējās projekta izmaksas sasniedza 7 miljonus sterliņu mārciņu jeb apmēram 10 miljonus eiro.

 

Nevajag velkoņus, pietiks ar nelielu kuģi

Turbīnas tērauda konstrukcija ir vienkāršota, lai samazinātu ražošanas izmaksas un atvieglotu iekārtas turpmāko iespējamo masveida ražošanu. Konstrukcijas jauninājumi arī palīdzējuši samazināt peldošās struktūras iegrimi līdz mazāk nekā 3 metriem, lai nodrošinātu, ka stacijas buksēšanai nav nepieciešami lieljaudas velkoņi – šo darbu var veikt pat neliela izmēra kuģis.

 

Griežas līdzi … viļņiem

Ja esam dzirdējuši par saules paneļiem, kas aprīkoti ar “saules izsekošanas” sistēmu un vārda tiešā nozīmē griežas līdzi saulei, tad viļņu enerģētikā “viļņu sekotāji” ir kaut kas pavisam jauns. “Orbital O2” aprīkota ar 360 grādu rotoru lāpstu slīpuma automātisko regulēšanu, kas ļauj droši un dinamiski kontrolēt to darbību un uztvert enerģiju no jebkura plūdmaiņas virziena bez nepieciešamības pagriezt “pa vilnim” visu platformu.

 

Vispirms jāpierāda sevi darbībā

Pagaidām “Orbital O2” masveida ražošanu uzsākt nav plānots. Vispirms jaunajai viļņu elektrostacijai jāpierāda sava darbības efektivitāte atklātā jūrā, kas ir tās izmantošanas pirmo sešu mēnešu mērķis. “Orbital O2” tiks pieslēgta Orkneju salu arhipelāga elektrotīklam, tomēr sākotnēji tā apgādās ar elektrību tikai šajās salās bāzēto Eiropas jūras enerģijas centru.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

 

Atpakaļ