Somi no koksnes atlikumiem ražos baterijas

Somijas kokapstrādes, videi draudzīgo iepakojumu un papīra ražotājs “Stora Enso” šī gada vasaras beigās atklājis vairāk nekā 10 miljonus eiro (EUR) vērtu rūpnīcu, kurā no koksnes atlikumiem tiks ražota būtiska nākotnes e-auto bateriju sastāvdaļa – lignīns.


Avots: euronews.com

 

Lielākais pasaulē

Rūpnīca atrodas uzņēmuma Sunila kokapstrādes kompleksā Kotkā, Somijas dienvidos, kurā strādā vairāk nekā 150 cilvēku. Komplekss specializējas skujkoku celulozes un biodegvielas, konkrēti – taleļļas un terpentīna, ražošanā. Kopš 2015. gada “Stora Enso” Sunilā ražo arī lignīnu un šobrīd – līdz ar jaunās rūpnīcas atklāšanu – kļūst arī par lielāko lignīna ražotāju pasaulē.

 

Videi draudzīgākas baterijas

Tiek prognozēts, ka piecu gadu laikā Eiropas bateriju tirgus palielināsies desmitkārtīgi, jo īpaši pieaugošā e-auto skaita dēļ. Līdz ar to sintētiskajam grafītam – neatjaunojamam materiālam, ko parasti izmanto baterijās – aktīvi tiek meklēts videi draudzīgāks aizvietotājs. Par šādu aizstājēju varētu kļūt otrā dabā visizplatītākā lielas masas molekula aiz celulozes – lignīns. Tas ir atrodams visos augos un veido ap 30% no koksnes sastāva. Lignīns nav kaitīgs cilvēka veselībai un apkārtējai videi, un oglekli, kas ir tā pamatā, var izmantot ne tikai baterijās, bet arī plaša patēriņa elektronikā un lielās enerģijas uzkrāšanas sistēmās.

 

Ik gadu vairāk nekā 140 miljoni eiro

Somijas uzņēmumi pastāvīgi izstrādā jaunus risinājumus fosilo materiālu aizstāšanai ar “zaļajiem” - no dabas nākušajiem, materiāliem. Būtiska loma šajā darbā ir koksnes un tās atlikumu daudzpusīgai izmantošanai. “Stora Enso” vien ik gadu iegulda pētniecībā un attīstībā vairāk nekā 140 miljonus EUR.
Baltijas reģionā lignīna ražošanas iespējas gan izmantošanai e-auto baterijās, gan arī citām vajadzībām nākotnē arī varētu tikt izskatīta, tomēr ar nosacījumu – ka pēc šī resursa būtu stabils pieprasījums gan Eiropas, gan arī pasaules tirgū.  

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ
v8