Somija atbalsta unikālas “bioogļu” ražotnes būvniecību

Šī gada sākumā tika pieņemts lēmums par 20 miljonu eiro ieguldīšanu Somijas pirmās koksētās biomasas jeb “bioogļu” ražotnes izveidē. “Bioogles” ir jauns videi draudzīgs cietais kurināmais, kas ražots no dažādiem zemas kvalitātes organiskajiem atkritumiem.

 

60 000 tonnu “bioogļu” gadā

Jauno “bioogļu” ražotni būvēs uzņēmums “Joensuu Biocoal Oy”, un būvniecības procesu paredzēts sākt jau šajā pavasarī. Savukārt 2023. gada vidū ražotnei jau jābūt nodotai ekspluatācijā.
Rūpnīca atradīsies “Savon Voima Oyj Iiksenvaara” koģenerācijas stacijas kompleksa teritorijā Joensū, un tajā plānots saražot aptuveni 60 000 tonnu “bioogļu” gadā, izmantojot mežrūpniecības un mežsaimniecības blakusproduktus, galvenokārt mizu un retinātos zarus.

 

Pirmā Baltijas un Ziemeļvalstu reģionā

Šis ne tikai Somijā, bet visā Baltijas un Ziemeļvalstu reģionā pirmais “bioogļu” projekts tiks finansēts no vairākiem avotiem – Somijas Ekonomikas attīstības, transporta un vides centra dotācijām 3,4 miljonu eiro (EUR) apmērā un Klimata kapitāla fonda aizdevumiem 5 miljonu EUR apmērā. Tāpat projekts ir saņēmis līdzfinansējumu no vairākām privātām Somijas investīciju kompānijām.

 

Fosilo ogļu aizstājējs

Pateicoties tam, ka “bioogles” pēc savas siltumspējas ir visai līdzīgas fosilajām brūnoglēm un dažos gadījumos pat akmeņoglēm, tās var izmantot kā tiešu fosilo ogļu vai koksnes granulu aizstājēju. Turklāt tās var nodrošināt no 30% līdz 80% vairāk enerģijas nekā tradicionālais koksnes kurināmais – konkrēti granulas. Būtiski, ka “bioogles” varētu aizstāt akmeņogles un brūnogles pat cementa un tērauda rūpniecībā.
Baltijas valstīs pagaidām “bioogļu” ražošanas projekti nav tikuši apspriesti vai ierosināti, tomēr nākotnē tie varētu būt alternatīva augstvērtīgas koksnes pārstrādei kurināmajā šķeldā, granulās un malkā.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ