Somija liek pamatu nākotnes Ziemeļvalstu-Baltijas ūdeņraža pārvades sistēmai

Līdz 2027. gada beigām Somijas pilsētas Kokkolas tuvumā tiks uzbūvēta 500 miljonus eiro vērta “zaļā” ūdeņraža ražotne, ko pieslēgs Somijas dabasgāzes pārvades operatora “Gasgrid Finland” tīklam. Nākotnē, kā plānots, tā veidos arī daļu no Ziemeļvalstu-Baltijas ūdeņraža pārvades sistēmas.


Ceļā uz pirmo reģionālo ūdeņraža tirgu

Kompānijas “Flexens” būvētā 300 megavatu (MW) jaudas ražotne būs daļa no Baltijas jūras ūdeņraža pārvades tīkla – Somijas “Gasgrid Finland” un Zviedrijas “Nordion Energi” kopīgā projekta. Tā mērķis ir līdz 2030. gadam izbūvēt ūdeņraža pārvades tīklu Baltijas jūras ziemeļos, izveidojot arī pasaulē pirmo reģionālo ūdeņraža tirgu.

 

Vismaz trīs “ielejas” un 1000 km

Kokkola – pilsēta Somijas rietumu krastā – par jaunās ražotnes vietu izvēlēta tāpēc, ka tur ir daudz ķīmiskās rūpniecības centru un vēja enerģijas, kas nākotnē dos iespēju gan ražot zaļo ūdeņradi, gan arī patērēt to. Somija un Zviedrija cer līdz 2030. gadam izveidot vēl vismaz trīs savstarpēji savienotus ūdeņraža ražošanas centrus jeb “ielejas”, ko pēc sešiem-septiņiem gadiem savienos ap 1000 kilometru garš ūdeņraža pārvades tīkls.

 

Dekarbonizācijas mērķi un ūdeņradis Latvijā

Projekta realizētāji uzsver, ka tas veicinās ES dekarbonizācijas mērķu sasniegšanu, jo Somijā un Zviedrijā rūpnieciskais gaisa piesārņojums veido ap 20% no kopējām kaitīgo gāzu emisijām. Savukārt ilgtermiņā Ziemeļvalstu ūdeņraža sistēmu ir paredzēts savienot ar Eiropas ūdeņraža infrastruktūru, kas līdz 2040. gadam ļaus piegādāt “zaļo” ūdeņradi kopējam ES atjaunojamo gāzu tirgum.
Arī Latvijā uz 2030. gadu ir paredzēta “zaļa” ūdeņraža izmantošana rūpniecībā, transportā, enerģijas ražošanā un būvniecības (ēku) sektorā. Ūdeņraža patēriņš mūsu valstī varētu veidot no 0,1 līdz 0,5% no kopējā enerģijas patēriņa. Tāpat Latvijā – konkrēti Ventspilī – tiek plānots veidot “ūdeņraža ieleju”, taču liela mēroga ūdeņraža infrastruktūras projekti pagaidām mūsu valstī nav ierosināti.  

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ