Unikāls ar vēja enerģiju darbināms kravas kuģis dodas savā pirmajā ceļojumā

2023. gada vasaras beigas pasaules kuģniecības vēsturē iezīmīgas ar neparastu notikumu – savā pirmajā ceļojumā devās ar inovatīvas tehnoloģijas spārnveida burām darbināms kravas kuģis.

 

Spārnveida buras degvielas vietā

Piecus gadus vecais zem Singapūras karoga kuģojošais kravas kuģis “Pyxis Ocean”, kuru darbina 21. gadsimtam pavisam neierasta tehnoloģija – divas milzu spārnveida buras, savā pirmajā ceļojumā devās šī gada augusta beigās. Kuģis aprīkots ar WindWings tehnoloģijas burām, kuru augstums sasniedz 37,5 metrus un kuras uzstādītas tieši uz kuģa klāja. Lai arī pašas buras ir ražotas Eiropā, to uzstādīšanu aizvadītajā gadā veica Ķīnas kuģu būvētavas COSCO speciālisti.

 

Pirmais ceļojums – no Singapūras uz Brazīliju un Dāniju

“Spārnotā” “Pyxis Ocean” pirmais ceļojums bija garš – no Singapūras un Brazīliju, kam sekoja graudu kravas nogādāšana vienā no Dānijas ostām. Godam ticis galā ar šo uzdevumu, tas šobrīd jau pastāvīgi vago Ziemeļatlantijas baseina nemierīgos un vējainos ūdeņus.  

 

Par trešdaļu mazāk izmešu

Pasaules kuģniecības nozare katru gadu saražo vairāk nekā vienu miljardu tonnu oglekļa dioksīda (CO2), kas veido gandrīz 3% no cilvēka radītajiem CO2 izmešiem, bet projekta realizācijas gaitā aplēsts, ka WindWings un tai līdzīgas tehnoloģijas palīdzētu samazināt kuģniecības nozares izmešus par vismaz 30%. Projektu WindWings līdzfinansēja Eiropas Savienība iniciatīvas CHEK “Horizon 2020” ietvaros, un tā mērķis bija nodrošināt “nulles izmešu” kuģošanu, izmantojot netradicionālus inženiertehniskos risinājumus. Projekts, kuru koordinēja Vāsas Universitāte Somijā, apvienoja 17 partnerus no dažādām valstīm un dažādām specializāciju jomām.
Diemžēl WindWings tehnoloģijas visefektīvāk darbojas tieši pasaules okeānā, kur vēja ātrums ir lielākais iespējamais, un šis fakts ierobežo to lietošanu nelielās iekšzemes jūrās, tostarp Baltijas jūrā.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ