Vācija bez oglēm jau 2030. gadā – to vietā nāks dabasgāze

Īsi pirms visu valsts atomelektrostaciju (AES) slēgšanas pērnā gada beigās Vācijas valdība paziņoja, ka būtu vēlams pārtraukt arī akmeņogļu un brūnogļu izmantošanu elektrības ražošanai jau līdz 2030. gadam. Bet, lai kompensētu AES un ogļu staciju zaudējumu, sekos būtisks dabasgāzes staciju jaudu pieaugums.


Plus 30 līdz 50%

Saskaņā ar elektroenerģijas patēriņa prognozēm Vācijai būs jāpalielina dabasgāzes staciju jaudas tā, lai 2020. gadā saražoto 90 teravatstundu (TWh) vietā 2030. gadā tiktu saražotas 120 līdz 150 TWh. Tas nozīmē, ka staciju jaudas var nākties palielināt par 30 līdz 50%.
Tiesa, jaunās dabasgāzes stacijas būs jābūvē, ņemot vērā atjaunojamo gāzu izmantošanas iespējas, un tām jābūt gatavām ūdeņraža izmantošanai.

 

Vienīgās pēc desmit gadiem

Vienlaikus līdz 2030. gadam Vācija ir apņēmusies četrkāršot atjaunīgās enerģijas (AE) izmantošanu, palielinot tās apjomu valsts elektrības patēriņā līdz 80%. Lai sasniegtu šo mērķi, Vācijas federālā ekonomikas un enerģētikas ministrija plāno rezervēt 2% zemes sauszemes vēja enerģijai, vairāk nekā trīskāršot uzstādītās jūras vēja jaudas – līdz 30 gigavatiem (GW), un četrkāršot saules paneļu jaudas – līdz 200 GW. Tomēr šāds palielinājums nav iespējams bez bāzes jaudu stacijām, no kuru pašreizējā visai plašā klāsta pēc 10 gadiem paliks pieejamas vien tikai dažas – galvenokārt dabasgāzes elektrostacijas.

 

Jāmodernizē tīkls

Tāpat, lai palielinātu AE izmantošanu Vācijā pēc ogļu elektrostaciju slēgšanas, nāksies ne tikai palielināt dabasgāzes staciju apjomu, bet arī veikt būtiskus elektrotīkla modernizācijas darbus. To izmaksas nākamajiem piecpadsmit gadiem tiek lēstas ap 97 miljardu eiro apmērā.
Tā kā Baltijas valstīs nav nedz AES, nedz arī ogļu elektrostaciju, par šādu staciju jaudu aizstāšanu mūsu reģionā nav jārūpējas. Taču Igaunijas gadījumā, līdz 2035. gadam slēdzot netīrās degslānekļa stacijas, to jaudas nāksies aizstāt ar ko citu. Te dabasgāze būtu visātrākais, tīrākais un racionālākais risinājums.  

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ