Vējiem bagātā Īrija var kļūt par Eiropas mēroga lētā ūdeņraža superražotāju

Līdz šim nenovērtētais Īrijas enerģijas potenciāls nākotnē varētu ļaut ražot lētāko “zaļo” ūdeņradi Eiropā: tā secinājuši inženieru konsultantu kompānijas “Aurora Energy Research” eksperti. Viņu pētījums rāda, ka Īrijas “zaļais” ūdeņradis varētu maksāt krietni lētāk nekā ūdeņradis no Spānijas vai Vācijas.


No vēju valsts par superražotāju

Saskaņā ar “Global Wind Atlas” datiem Īrija ir viena no vējainākajām Eiropas valstīm, kur vēja vidējais ātrums pārsniedz 10 metrus sekundē. Līdz ar to jau visai tuvā nākotnē šī valsts varētu ne tikai kļūt par reģionālo līderi vēja enerģētikā, bet arī konkurēt ar tādiem ES “zaļās” elektrības un “zaļā” ūdeņraža ražošanas smagsvariem kā Vācija un Spānija.

 

Lētākais ūdeņradis Eiropā

Jau līdz 2030. gadam Īrija varētu ražot “zaļo” ūdeņradi lētāk nekā jebkura cita ES dalībvalsts, uzsvērts “Aurora Energy Research” pētījumā. Optimālos apstākļos Īrija varētu ražot “zaļo” ūdeņradi, kas maksātu 3,50 eiro par kilogramu (EUR/kg) – tas ir par 8% lētāk nekā Spānija un par 35% lētāk nekā Vācija. Otrā lētākā zaļā ūdeņraža ražotāja Spānija, ekspertuprāt, varēs piedāvāt ūdeņradi par vidēji 3,60 EUR/kg, taču ne tik tuvā nākotnē un ne tik lielos apjomos.

 

100 000 tonnas eksportam

Īrijas plāno līdz 2030. gadam nodrošināt 2 gigavatus jūras vēja jaudas “zaļā” ūdeņraža ražotnēm, kas varētu dot līdz 138 000 tonnu ūdeņraža gadā. Šis apjoms ir ievērojami lielāks nekā prognozētais valsts gada ūdeņraža patēriņš 33 000 tonnas, kas galvenokārt tiks novirzītas smagajai rūpniecībai. Atlikušās 100 000 tonnas tad varēs eksportēt, padarot Īriju par nopietnu konkurentu citiem ES ūdeņraža ražotājiem un samazinot ūdeņraža cenu tirgū.
Arī Baltijas valstīm ir ievērojams vēja potenciāls, īpaši jūrā, tomēr lieljaudas ūdeņraža ražotņu izveide pie jūras vēja parkiem mūsu reģionā pagaidām netiek plānota.

 


Enerģētikas aktualitātes ir GASO veidota rakstu sērija par enerģētikas aktualitātēm Latvijā, Baltijā un visā Eiropā.

Atpakaļ